Posledný júnový víkend, konktérne 27.6.2015, sa konal v Trenčíne už tretí oficiálny ročník turnaja UAFA CUP. Podujatie privítalo zatiaľ najvyšší počet tímov (23) z Trenčína, Bratislavy, Žiliny, Prahy a bieloruského Minsku. Z pohľadu organizátorov i ohlasov účastníkov ide o zatiaľ najúspešnejší a najzaujímavejší ročník. Kolektív Tribúny sú naše by ho rád priblížil v tomto reporte.

Prípravy na tento ročník sa začali asi pol roka vopred, v januári. V priebehu jari sme po širšej diskusii prišli k názoru, že je potrebné podujatie rozšíriť a k tomu adekvátne nastaviť program, ktorý bude obsahovať okrem futbalového turnaja a hudobnej produkcie aj iné lákadlá z prostredia futbalovej (pseudo)kultúry.

 

UAFA CUP 2015 sa začal už v piatok večer (26.6.2015) neformálnym posedením na brehoch Váhu, v areáli kempu „Na ostrove“, pričom ťahúňom neformálnej a neorganizovanej zábavy bola pražská ekipa doplnená o trenčianskych účastníkov. Piatkový program prebiehal do noci, kým turnaj začínal od rána nasledujúceho dňa.

 

V sobotu, 27.6, začali na trenčiansky štadión na Sihoti (domáci štadión AS Trenčín) prúdiť účastníci už od skorého rána. Na turnaj bolo oficiálne prihlásených 24 tímov – z Trenčína a jeho okolia, z Bratislavy, Žiliny, Prahy, Otrokovíc a dva tímy, jeden mužský a jeden ženský, dorazili až z viac ako tisíc kilometrov vzdialeného Minsku, od fanúšikov Partizanu Minsk (bývalé MTZ-RIPO).

 

Turnaj sa konal na hlavnom ihrisku, na jeho povestnej umelej tráve. Hlavnú tribúnu okrem 161 😉 registrovaných hráčov a hráčiek (23 sedemčlenných tímov) zaplnilo aj veľké množstvo ďalších návštevníkov turnaja. V areáli na účastníkov čakala pestrá ponuka vegánskeho jedla a občerstvenia, ako aj detský kútik s aktivitami a trampolínou, či spestrenie v podobe maľovania tvárí od Boďa Tattoo Trenčín (Boďa, ďakujeme!). O hudobnú produkciu na turnaji sa postaral drum-and-bass producent európskeho formátu B-Complex  spolu s bratislavským triom a stálicou turnaja The Ugly Selectors. Kvalitný mix reggae, soul, ska a punku nás sprevádzal väčšinou dňa až do skorého večera, kedy sa program presunul do Klubu Lúč.

 

V klube Lúč sme mali tento krát prichystaný naozaj pestrý a zaujímavý program. Večer sa otvoril prednáškou a diskusiou o histórií ultras a témou „Čo je politika na tribunách“. Prednáška sa venovala hlavne ultras v Taliansku od začiatkov v 60. rokov až po súčasnosť a viedol ju bývalý dlhoročný člen Commando Ultrá z Olympique Marseille, Sebastien Louis. Po skončení prvého diskusného bloku nasledovalo dlho očakávané premietania krátkeho filmu Beverly. Tento film je príbehom rude girl zo zmiešanej rodiny, ktorá vyrastala v Anglicku v  čase vzostupu Národného Frontu a rozvoja pravicového hnutia. Film prezentuje vtedajšie subkultúry okolo 2-tone ska a zároveň sa zaoberá otázkou identity mladého človeka v rámci subkultúr, pričom v stredobode diania sa nachádza otázka rasizmu v spoločnosti. Dej filmu je založený na skutočnom príbehu členky casuals (áno, chuligánky! ) Leicester City.

Po projekcii filmu nasledoval jeden z vrcholov celého UAFA CUP-u 2015. Bola ním diskusia s producentom filmu Beverly a bývalým vodcom hools skupiny West Ham United – Inter City Firm (ICF) – Cassom Pennantom. Diskusia trvala dlho a venovala sa rôznym témam – od filmu samotného, cez Cassove zážitky s ICF a jeho mladosť. Tu musíme povedať, že bolo pre nás veľkým potešením a skvelým zážitkom mať na jednom ročníku dvoch výnimočných hostí, Sebu a Cassa, ktorí dali UAFA CUP 2015 ďalší rozmer.

Zvyšok večera bol venovaný hudbe a zábave. Koncert rozprúdili kapely Ježišovi Pivo Nelej a domáce Fyasco. Na nich nadväzovali dve skvelé akustické vystúpenia. Prvým bol Dáša fon Flaša a na záver, už tradične, Oi Oi Piratoi. Do skorých ranných hodín zábavu viedol Discoterror SS so svojim nášupom zlého popu z posledných troch dekád.

 

Myslíme si, že UAFA CUP 2015 bol doposiaľ najúspešnejší. Turnaja sa zúčastnilo zatiaľ najviac tímov z viacerých krajín a prišlo aj najviac návštevníkov. Mali sme zatiaľ najpestrejší program a aj na večernú akciu prišlo doposiaľ najviac účastníkov. Tento rok sme dokonca odpálil aj najviac pyra, lebo však „Neni pyro-neni zábava“. Mohli by sme takto pokračovať ešte ďalej. hlavné je však to, že tento ročník bol po mnohých stránkach úspech, keďže UAFA CUP 2015 prebehol v skvelej atmosfére. Skvelým výsledkom je aj to, že tohtoročný benefit, ktorý bude venovaný OZ Trenčianske Labky dosiahol výšku 1000€.

 

Na záver by sme chceli poďakovať všetkým tým, bez ktorých by UAFA CUP vôbec nebol a bez koho by sa tento ročník nebol vydaril. V prvom rade sú to ľudia z fanúšikovskej scény v Trenčíne – chalani a baby z  Ultras Trenčín a o.z.  Legia Laugaricio ako také, ktorý podporili benefit 350€ a v mnohom nám pomohol si prípravou a promom turnaja. Patrí Vám obrovské „ĎAKUJEME“ z našej strany.

 

Taktiež chceme poďakovať klubu AS Trenčín za poskytnutie štadióna. Nemôžeme zabudnúť ani na hudobnú produkciu, vďaka ktorej bola na turnaji skvelá atmosféra a hlavne – VŠETKÝM ÚČASTNÍKOM A ÚČASTNÍČKÁM PODUJATIA.

 

Špeciálne poďakovanie za účasť patrí našim hosťom z Prahy a Minsku..

 

Vďaka Vám všetkým za účasť, podporu a energiu.

 

Vidíme sa budúci rok!

 

UAFA CUP 2015 GALÉRIA:

DSC_0549