Prvý klub, ktorý si v seriály DIY Futbal, predstavíme je NK Zahreb 041. Tento klub, z hlavného mesta chorvátska vznikol iba pred pár mesiacmi a je najnovším zo všetkých klubov v tejto sérií rozhovorov. 

NK Zahreb 041 založili fanúšikovia a ultras, stále existujúceho klubu, NK Zahreb, hlavne zo skupiny White Angels. White Angels sú jedinou fans skupinou v Chorvátsku, ktorá sa otvorene vymedzuje proti fašizmu a rasizmu a stavia sa za princípy rovnosti v spoločnosti. Ich „pôsobenie“ v NK Zahreb nebolo jednoduché. Konflikty s vedením klubu, vedným Draženom Medičom, mužom s napojením na mafiánske skupiny, politikov a chorvátskych nacionalistov z režimu Fraňa Tudžmana, ktorý dokonca vyústil do fyzickej konfrontácie medzi členmi White Angels a prezidentom klubu, boli dlhotrvajúci problém. Ďalej tu bolo otvorené nepriateľstvo ostatných ultras skupín či skorumpované, mafiánske vedenie chorvátskeho futbalu. Tieto problémy poznáme a niečím podobným si predchádzame pravidelne. Na konci roku 2014 už pohár trpezlivosti White Angels definitívne pretiekol a rozhodli prevziať kontrolu nad futbalovým životom okolo nich, do vlastných rúk. Tak vznikol Nk Zahreb 041. Začať s klubom, ktorý vznikol v podmienkach veľmi podobným v Česku a na Slovensku, považujeme za najlepší začiatok tohto seriálu.

White Angels ešte na tribúne NK Zahreb

White Angels ešte na tribúne NK Zahreb

 

Na naše otázky odpovedal Zlatko, člen White Angels a človek ktorý stál pri zrode klubu.

 

 1. NK Zahreb je pomerne mladý klub. Kedy a kto ho založil?

 

Náš klub bol založený 1.12.2014. Zakladalo ho 50 ľudí, hlavne členov White Angels Zahreb, ich kamarátov a ľudí z organizácií ktoré s White Angels v minulosti spolupracovali. Klub bol oficiálne zaregistrovaný 19.2.2015

 

 1. Prečo sa fans NZ Zahreb rozhodli založiť vlastný klub? Aká bola situácia v NK Zahreb (v tom ktorá hrá 1. HNL) v minulosti a aká je teraz?

 

Rozhodli sme sa tak, pretože situácia v našom starom klube bola jednosmerným lístkom do záhuby. V momentálne mocenskej situácií v chorvátskom futbale, politike a vo spoločnosti ako takej, sme reálne nemali žiadne slovo v hocičom ohľadom nášho klubu a mohli sme sa iba nečinne prizerať na to, ako sa náš klub premieňa na všetko to čo sme nechceli a čo sme, ako fanúšikovia, nenávideli. Na rovinu, situácia v NK Zahreb už pre nás nie je dôležitá, lebo sme sa rozhodli pre vlastnú cestu. Bodka.

 

 1. Založenie klubu nie je jednoduchá, ani lacná záležitosť a už vôbec nie pre fans. Kedy sa zrodil nápad založiť si vlastný klub a kde ste získali financie? Koľko ľudí stálo pri založení klubu?

 

Celý nápad vznikol niekedy minulý rok (2014). Asi sme to všetci mali niekde vzadu v mysli a niekto to len musel povedať na hlas, aby sme na tom začali robiť. Čo sa týka financií, tak si nemyslím, že v tejto fáze života klubu sú náklady vysoké, takže to zvládame v pohode. Samozrejme, náklady budú rásť a my sa s tým vysporiadame, pretože využívame veľa dobrovoľníckej práce, veľa služieb je nám poskytovaných zadarmo od kamošov atď. Taktiež každý člen klub platí členské 20€ ročne.

 

 1. Akú najväčšiu prekážku ste museli prekonať skôr než ste klub založili?

 

Asi to bolo opustenie fandeniu starému NK Zahreb. Je ťažké sa vymotať z emocionálne intenzívnych vzťahov a je keď ta za tie roky rania.

 

Dražba šálov - jeden z mnohých benefitov na NK Zahreb 041

Dražba šálov – jeden z mnohých benefitov na NK Zahreb 041

 

 1. Má už klub aj hráčov? Kde ste ich našli? Ako ich chcete pritiahnuť ďalších?

 

Klub už má niekoľko hráčov. Väčšinou sú to tí viac talentovaní (neber to prosím doslovne) členovia White Angels, zvyšok sú kamaráti a ľudia čo nás kontaktovali cez sociálne média. Sme veľmi hrdí na to , že máme hráčov z pomedzi komunity uchádzačov o azyl v Záhrebe.

 

 1. Kto pracuje v klube, resp. kto ho riadi?

 

Všetci pre klub pracujú ako dobrovoľníci. NK Zahreb 041 vlastnia a spravujú jeho členovia, ktorí sú organizovaný horizontálne, bez takých formálnych inštitúcií ako je prezident alebo správna rada.

 1. Ako a kde sa vám podarilo vybaviť štadión?

 

Prvú sezónu bude hrať vo štvrti Dugave, čo je niečo ako Petržalka Záhrebu. Našli sme tam malý klub najnižšej lige, ktoré ihrisko a priestory, si budeme prenajímať. Len niekoľko sto metrov odtiaľ je umiestnená celá komunita azylantov, takže toto miesto sme si presne preto vybrali, aby sme mohli začať s integráciou žiadateľov o azyl do miestnej komunity.

 

 1. Poznáme White Angels a ich politické postoje. Postoje proti rasizmu, nacionalizmu a homofóbii. Ako plánujete preniesť tieto hodnoty do vášho klubu?

 

Na túto otázku najlepšie odpovieme až keď vzniknú prvé praktické otázky. Momentálne sú tieto hodnoty neotrasiteľné a všetci členovia ich podporujú. Hneď ako spustíme našu stránku, tak tieto naše postoje budeme ďalej a ďalej šíriť v prípade, že ich nejaký mudrlanti prehliadli.

 

 1. A v tomto zmysle, máte v pláne byť klub ktorý funguje ako pyramída zhora na dol? Alebo chcete fungovať inak?

 

Určite budeme fungovať „zo spodu na hor“ spolu s tým ako začneme v najnižšej chorvátskej lige. Teraz vážne, futbalový klub, ako aj každá iná spoločenská organizácia, má zmysel iba keď aktívne zapíja ľudí a napĺňa ich spoločenské potreby.

 

Jeden z prvých tréningov NK Zahreb 041

Jeden z prvých tréningov NK Zahreb 041

 

 

 1. Čo by ste v rámci klubu chceli dosiahnuť? Kde vidíte jeho budúcnosť?

 

Keď sa medzi sebou bavíme o budúcnosti klubu, existujú samozrejme dve skupiny – tí ambicióznejší členovia a tí menej ambiciózni. Najrozumnejšia vec, ktorú môžeme urobiť, je stanoviť si realistické ciele a užívať si skutočnosti, že máme vlastným, pojebaný, futbalový klub. Ako fakt, je super! Budeme sa snažiť vybudovať prácu s mládežou hneď ako to pôjde, aby sme mohli čo najviac mladých ľudí pritiahnuť na tribúny a trávniky a aby sme pomohli azylantom sa integrovať.

 

 1. Kto budú fanúšikovia klubu? Myslíte, že White Angels prilákajú nových ľudí?

 

Očakávame, že do radov, fanúšikov klubu dokážeme zapojiť kopec nových ľudí, čo bude niečo úplne iné oproti situácie ako z filmu na Hromnice o deň viac (angl. Groundhog day, 1993 s Billom Murray, ktorý vo filme dookola prežíva jeden a ten istý deň za sebou, aj so všetkými jeho sklamaniami) v ktorej sme žili posledných 10 rokov na NK Zahreb. Myšlienky slobody prejavu, kreativity, Ultras mentality, spájanie ľudí z rôznych komunít a prepájanie futbalu s koncertmi, určite privedie nových ľudí.

 

 1. Akú rolu hrajú fans a/alebo členovia v klube? Aký je postoj klubu voči fans otázkam ako je napríklad pyro?

 

Náš klub SÚ fanúšikovia. Niektorí sú ultras, v najstriktnejšom zmysle slova, iní podporujú všetky hodnoty, ktoré NK Zahreb reprezentuje. Keď sa začne budúci rok súťaž tak niektorí členovia White Angles, budú na ihrisku, iní na tribúne. Možno aj hráči budú odpaľovať pyro. Hlavne to bude test našich schopností kontrolovať sami seba a riešiť možné problémy. Na tieto situácie sa celkom tešíme, lebo sme presvedčení, že keď sa ľudia cítia byť súčasťou niečoho, tak sa voči tomu správajú zodpovednejšie.

 

 1. Aká bola reakcia verejnosti a scény Záhrebu, keď ste ohlásili vznik klubu? Prišli nejaké reakcie z BBB alebo iných skupín, či už hools ultras alebo politických skupín? Ak nie, očakávate, že budú reagovať, keď dostanú sa o vás dozvedia?

 

Momentálne máme dosť na čom pracovať, takže sa o veľa menej bavíme o iných. Čo sa týka reakcií spomenutých ľudí a skupín, tak väčšinou sú všeobecne iracionálni a prepnutí, takže je ťažké odhadnúť ako budú reagovať, keď začneme hrať. Každopádne, neočakávam problémy, lebo budeme žiť v dvoch rozdielnych svetoch. Neviem ako u vás na Slovensku, ale tu sa hovorí že, “Dobrý kôň rozvíri veľa prachu.“ To asi zodpovedá pozornosti od médií, ktorá sa nám dostáva. Ako, nie sme na titulkoch, ale rôzny novinári z rôznych médií využívajú rôzne osobné kontakty aby pripravili o nás exkluzívnu reportáž. Je to dosť smiešne. Mediálne štandardy v Chorvátsku sú dosť nízko a preto moc sa zviditeľňovať je strata času a celkom kontraproduktívne.

 

 1. Akú vidíte budúcnosť v DIY kluboch, ako je ten váš alebo ako sú iné v Európe, špeciálne v kontexte nárastu komercionalizácie a “moderného futbalu”?

 

V ďalšom desaťročí sa bude tento rozdiel zväčšovať: na jednej strane Manchester United, na druhej strane FC United of Manchester. Vysoko profesionálni gladiátori s obrovskými reklamami pre obecenstvo ktoré žere pukance a robí si selfies a chápe zábavu ako produkt, proti ľudom ktorí chcú aktívne ovplyvňovať veci ku ktorým majú emocionálny vzťah. Predpokladáme, že viac a viac klubov, riadených alebo vlastnených fanúšikmi, sa začne objavovať všade možne a možno uvidíme aj vlastné súťaže. Toto by sme ale nemali chápať ako vojnu medzi dvoma stranami, a ani sa nechceme sťažovať že, „nám ukradli náš futbal“, lebo to iba vysáva energiu, zdroje a obchádza pointu. Pointou je vytvoriť udržateľné futbalové prostredie pre fanúšikov, ultras a ďalšie generácie. Bude to chcieť veľa práce a úsilia a myslenia mimo systém futbalu ako ho teraz poznáme, ale my DOKÁŽEME obnoviť náš futbal!

 

 1. Chceli by ste čokoľvek odkázať antifašistickým a antirasistickým fans a ultras v Čechách a na Slovensku?

 

Sme vychovávaní v spoločnosti s nerovnako rozloženou mocou, učia nás poslúchať pravidlá a často krát, aj napriek našej najlepšej snahe, narazíme na stenu tým že hráme podľa ich pravidiel.

Obchádzajte tieto steny! Preberte kontrolu – preberte zodpovednosť!

 

Ďakujeme Zlatkovi ale aj ostatným ľudom z NK Zahreb ďakuje za čas a za pre nás veľmi inšpirujúci rozhovor. Prajeme do Záhrebu veľa šťastia a úspechov.

Ak chceš viac info o NK Zahreb sleduj ich Facebook alebo navštív ich stránku.

Viac o seriáli DIY Futbal nájdeš v tomto článku.