D.I.Y. Futbal je séria rozhovor o futbalových kluboch z celej Európy, ktoré vlastnia fanúšikovia. O tom čo všetko predchádzalo vznikom týchto klubov, čo boli výzvy, čo bolo naopak ľahké a či je také niečo reálne u nás, sa môžeš dozvedieť v týchto rozhovoroch.

FC United of Manchester, BSG Chemie Leipzig, Partizan Minsk, FC Vova, Dinamo Torpedo, NK Zahreb 041, SV Austria Salzburg. Toto všetko je len pár tímov, ktoré spája jedna vec. Všetky ich založili, vlastnia a riadia fanúšikovia. Trend klubov, ktoré vlastnia fanúšikovia – DIY futbal – v posledných rokoch narastá v rôznych krajinách Európy.

U nás, s výnimkou Bohémky, je vlastný klub, alebo čo i len spoluvlastníctvo klubu fanúšikmi zatiaľ len v predstavách. V tomto seriály článkov sa pozrieme nielen na skúsenosti z Nemecka, Rakúska alebo Anglicka, ale aj z krajín z nášho regiónu kde sú podmienky vo futbale podobné, či dokonca aj horšie. Postupne sa pozrieme na niektoré známe a niektoré neznáme kluby, na ich skúsenosti od začiatkov po dnes, to všetko cez rozhovory priamo s ľuďmi z klubov.

Sériou týchto článkov chcem, na základe skúseností iných fanúšikov, priblížiť to čo sa nám mnohým teraz možno javí ako utópia alebo sen. Voľne týmto chceme nadviazať na články – Kríza futbalu I a Kríza futbalu II. Veríme, že rozhovory budú pre teba aspoň z polky tak zaujímavé, ako boli pre nás keď sme ich pripravovali.