Prinášame ti report z Antiracist Tournament Sankt Pauli – Anitra 2016, ktorého sme sa spolu s členmi Ultras Trenčín zúčastnili na konci mája. Po dvoch rokoch sme opäť navštívili tento turnaj a stálo to za to. Futbal, pyro, politika!

Po dvoch rokoch naše kroky opäť smerovali do Hamburgu na Antiracist Tournament St. Pauli – Antira. Do Hamburgu sme vycestovali v celkovom počte 8 osôb zo Slovenska a Česka, k tomu ešte dvaja ľudia z Barflies Praha. Na ceste sa vyskytlo viacero komplikácii, od rozbitého svetla na aute z Bratislavy, po dlhé kolóny na ceste v Čechách. Naše dve posádky sa dokázali nakoniec stretnúť až v Hamburgu a druhé auto cestou iba sledovalo nálepky od prvej posádky.

 

Do Hamburgu sme dorazili vo štvrtok večer a ubytovali sme sa v kempe pri tribúne Gegengerade štadiónu Millerntor. Naše kroky viedli už tradične do Jolly Roger, klub a hlavná krčma aktívnej fans scény v St. Pauli. Na ulici už boli zhromaždení ľudia z rôznych kútov Európy a zábava žila až do rána. Samotný turnaj sa začínal v piatok ráno a tam sme spoznali aj našich spoluhráčov. Na Antire sa totiž tím skladá vždy z dvoch rôznych ekíp, a tak sme po minulé roky hrali v jednom tíme s Green Brigade zo Celticu Glasgow a s Ultras Inferno zo Standard Liége. Tento rok sme sa v jednom tíme stretli so skupinou Karakazil z Gençlerbirliği S.K. z Ankary. Naši spoluhráči a spoluhráčky boli skvelá parta, od ktorej sme sa dozvedeli aj veľa o živote v Turecku, kde vláda aktívne prenasleduje všetkých odporcov a hlavne ľavicové a antifašistické skupiny. Je obdivuhodné, že v krajine okolo ktorej zúri vojna a kde jej vládne (takmer) totalitný prezident, dokážu byť Karakazil a iné skupiny aktívne a zachovávať si energiu a entuziazmus. Naozaj im patrí veľký rešpekt! Turnaj trval do nedele a pár zápasov sa nám podarilo spoločnými silami vyhrať. Vyraďovacie zápasy sme ale nakoniec nedohrali, najmä kvôli organizačným nedorozumeniam.

antira 5

Anitra však nie je iba o futbalovom turnaji. Je to udalosť, ktorá spája antirasistických ultras z rôznych kútov sveta. Tohto ročníku sa zúčastnili, okrem Česka a Slovenska, ultras skupiny a tímy z Nemecka, Francúzska, Holandska, Cypru, Belgicka, Anglicka, Španielska, Grécka, Ruska, Poľska, Chorvátska, Turecka atď. Dokonca na turnaj zavítali aj ultras až z ďalekej Malajzie. Všetkých nás zúčastnených spája vášeň k futbalu, pyru, ultras životu, solidarita a empatia vo viacerých postojoch a aspektoch všedného života, ale takisto aj odpor voči rasizmu, fašizmu, xenofóbii a homofóbii. Okolo týchto tém bol pripravený zaujímavý sprievodný program.

antira 4

V piatok ráno bola zorganizovaná návšteva pamätníka v obci Neuengamme. Tam sa od r. 1938 do 1945 nachádzal nacistický koncentračný tábor, v ktorom zahynulo približne 50 000 ľudí z rôznych krajín. Ako pokračovanie tohto mementa bola v sobotu na obed diskusia s dvoma ľuďmi, ktorí prežili nacistický teror a mohli tak podať osobné svedectvo o tom, kam nás už raz rasizmus a „vodcovia“ v dejinách doviedli.

 

Ďalší „politický“ program pozostával z panelovej diskusie a workshopu. Diskusia sa venovala fanúšikovským kartám, a o tom, ako (ne)úspešne s ňou bojovali porozprávali zástupcovia skupín z Cypru, Grécka, Španielska a Turecka. Druhý workshop sa venoval aktuálnej téme utečencov. Tam sme sa mohli dozvedieť o aktivitách skupín z Grécka, Nemecka a Španielska a od ultras, ktorí sa zúčastnili akcií priamo na hraniciach v Macedónsku, v táboroch v Grécku a na gréckych ostrovoch alebo priamo na blízkom východe. Okrem diskusií a workshopov prebehli aj stretnutia siete Alerta, do ktorej sme boli oficiálne prijatí za členov spolu s niekoľkými ďalšími skupinami.

Popri tom všetkom bol samozrejme aj priestor na zábavu. Okrem toho, že sme si opäť mohli vychutnať krásy Hamburgu a jedinečnú atmosféru štvrte Sankt Pauli, bol pripravený aj hudobný program. Od produkcie na štadióne, ktorá zahŕňala aj jedinečné vystúpenie Esther Bejarano & Microphone Mafia – old school hip hopovej formácie s doprovodom od 91-ročnej ženy, ktorá prežila holokaust, cez ska party, až po sobotňajší koncert na squate Rote Flora. Pred týmto koncertom sa konal veľký pochod zo štadiónu na Rote Flora, v ktorom pochodovalo dokopy asi 2000 ľudí. Pochod doprevádzalo množstvo pyra a rôzne antifašistické a antikapitalistické pokriky a chorály. Na squate už bola zábava až do rána vďaka ska punku od Big Banders, hip hopu od Killa Instinct, Bandog, DJ Supreme a DJ Hijack a antifašistickej Oi! legende The Oppressed.

antira 6

 

Anitra 2016 bola pre nás skvelým zážitkom. Okrem športových výkonov a zábavy sme spoznali ďalších zaujímavých ľudí z rôznych krajín, opäť stretli starých známych a získali dôležité informácie a skúsenosti, ktoré využijeme pri ďalších aktivitách. Tešíme sa opäť nabudúce!

 

antira 3

Foto v článku: Tribúny su naše a http://www.paupideern.de/antira-2016-sankt-pauli-millerntor/