Turnaj United Colours of Football sa v Bratislave konal už šiesty rok a my sme ani tento krát nechýbali. Tento antirasistický turnaj sa stal súčasťou antifašistického života v Bratislave a v okolí a to nie len pre to, že sa koná vždy na počesť konca druhej svetovej vojny. 32 tímov z rôznych krajín, futbal, hudba, jedlo, zábava a politika, to všetko náš čakalo na U.C.O.F. 2016.

U.C.O.F. vznikol spojením dvoch bratislavských subkultúrnych turnajov. Prvým bol punkový Rebel Cup, ktorý sa konával 8. mája a niesol sa vo veľmi undergroundovom duchu, druhým turnaj Futbalom proti Debilom. Za posledné roky sa U.C.O.F. vypracoval na skutočne kvalitnú akciu, so širokým programom a veľkou návštevnosťou.

 

Tím Tribúny sú naše aj tento rok zasiahol do samotného turnaja, no na turnaj sme nešli iba kvôli športovým výkonom. Išli sme hlavne podporiť kamarátsku akciu, postretávať ľudí a vychutnať si program. Ten bol tento rok veľmi pestrý – od graffiti workshopu, cez crossfit tréning, ale aj tréning tanca pri tyči až po výstavu fotografií z tzv. balkánskej cesty utečencov a dve diskusie. Prvá diskusia sa práve venovala pomoci utečencom, ktorí unikajú pred hrôzami vojny, hladu a politického prenasledovania. Prezentáciu viedla žena, ktorá sama pomáhala utečencom na rôznych hraniciach v Európe. Druhá prednáška sa zas venovala učiteľskému štrajku a prezentovali na nej Diana z ISU (Iniciatíva slovenských učiteľov) a Juraj z IVU (Iniciatíva vysokoškolských učiteľov).

 

Tento ročník bol veľmi vydarený po mnohých stránkach. Od naozaj základných vecí ako kvalitné, vegánske občerstvenie cez pestré možnosti zábavy (turnaj, basketbal, rôzne workshopy) až po fakt, že organizátori aktívne riešili politické témy štrajku učiteľov a tému utečencov. Určite budeme radi keď sa tejto akcie v budúcnosti zúčastní ľudí viac z radov futbalových fanúšikov a ultras, i keď okrem nás sa na turnaji objavili ľudia z Ultras Trenčín a ATK a z pražskej Bohemky.

 

Vždy radi podporíme a budeme podporovať U.C.O.F. a podobné akcie, ktoré sú jasne antifašistické, inkluzíve a podporujú pozitívne hodnoty a myšlienky namiesto strachu  z neznámeho, z menšín, utečencov a kohokoľvek kto sa práve hodí fašistickej agende. Bol to veľmi vydarený ročník. Vidíme sa zas na budúcom ročníku!

 

ucof 1 ucof 3 ucof 4 ucof 5

Foto: TSN a United Colours of Football.
Viac fotiek nájdeš tu: https://www.facebook.com/UnitedColoursOfFootball/photos/?tab=album&album_id=1028074087271077