12141678_851023018345793_5409549799890539966_n

Naša dlhá púť proti modernému futbalu nás tentoraz zobrala na juh Talianska. Kraj olív, výborného jedla, antických pozostatkov starobylých civilizácií a niektorých fenoménov moderného života (áno, uhádli ste, mafie). Budete však milo prekvapení, že provincia Neapolu nie je domovom iba pre pár vplyvných prominentných rodín, ktorých vplyv a existenciu nikto nikdy nepripustí, ale aj domovom niekoľkých skutočne ľudových klubov. Zastavili sme sa v Quarto, severozápadne od Neapolu, kde sme sa rozprávali s Giorgiom Rollinom, jedným zo zakladateľom Quartogradu. Tento klub sa dostáva na stránky novín nielen v Taliansku, ale po celej Európe, keďže za štyri roky sa vyšplhal z deviatej do šiestej talianskej ligy.

KRÁTKA ALE HVIEZDNA HISTÓRIA QUARTOGRADU

Takže, Giorgo, aká bola tvoja rola v klube a prečo ste sa ho rozhodli založiť?

Všetko začalo v roku 2008, keď niekoľko krajne pravicových akademikov prišlo do nášho malého mesta (Quarto má cca. 40tisíc obyvateľov) a hlásali revizionizmus a návrat k fašizmu. Zozbierali sme sa a zorganizovali sme protidemonštráciu, po ktorej malo niekoľko našich členov vážne problémy s políciou. Vtedy sme zorganizovali benefičný futbalový turnaj na pomoc našim kamarátom, ktorého sa zúčastnilo asi 100 hráčov. Tento turnaj sa stal veľmi populárnym a prerástol do mini-ligy trvajúcej od septembra do apríla alebo mája. Po tom, ako sme štyri roky organizovali tento turnaj, sme dostali nápad založiť si vlastný klub, kde by hrali najlepší hráči z turnaja. No a v roku 2012 sa tak aj stalo. Ja som mal to šťastie byť prezidentom klubu od jeho začiatku do roku 2014 a teraz som členom výkonného zhromaždenia spolu s desiatimi ďalšími kamarátmi.

Kto sú členovia klubu?

Chceme dať priestor každému, kto zdieľa náš názor na svet, takže u nás nájdeš široké spektrum ľudí od socialistov po anarchistov. Tiež je tu aj veľa apolitických ľudí, ktorí sa stali členmi, pretože považujú naše hodnoty za spravodlivé a správne.

 

10355834_627525294028901_1872359906643371544_n

 

MISIA MIMO FUTBAL

Aké sú teda hodnoty a princípy, na ktorých bol založený klub?

V prvom rade chceme byť vlastníkmi toho, čomu veríme, a byť v protiklade logike moderného futbalu, biznisu, ktorý vidí fanúšika ako pasívny objekt, ktorý futbal konzumuje bez možnosti ho ovplyvňovať. Náš politický postoj ide hlboko do športu, ktorý hráme, ale neobmedzuje sa iba na futbal, keďže máme aj mimošportové záujmy. Napríklad minulý rok sme otvorili sociálne centrum „Tretí polčas“ kde dávame priestor mnohým iniciatívam organizovaným našimi členmi. Prezentujeme a podporujeme potraviny z nášho regiónu, organizujeme kurzy taliančiny pre imigrantov, máme filmový workshop, prezentácie kníh na rôzne témy ako ultras, politika a iné. Je to skutočný symbol nášho vplyvu na okolie. Každú nedeľu sa tam stretávame, myslím tým ultras, hráčov, predstaviteľov klubu, a ideme spolu na zápas. Po zápase vždy pozveme našich športových hostí na drink, jedlo a kultúrny program, ktorý sme na ten deň zorganizovali. Žiaľ, je to aj dosť drahá vec, keďže musíme platiť nájom za priestor a aj ďalšie náklady. Bolo to na nás trochu priveľa, tak sme do konca sezóny museli pozastaviť činnosť sociálneho centra a budúci rok chcem začať efektívnejšie a s menšími nákladmi.

Nebojíte sa, že by sa úspech v lige mohol stať dôležitejším ako sociálny rozmer Quartogradu?

Úprimne si myslím, že takáto hrozba je reálna. Záleží to od toho, koľko ľudí sa tomu venuje. Je iné, keď sa desať ľudí venuje futbalu a ďalších desať sa venuje ostatným veciam, vrátane sociálneho rozmeru. Je to práca na plný úväzok lebo potrebujeme trénerov, doktora atď. Máme tu ale ľudí, ktorí sú aktívni a motivovaní, takže používame šport ako nástroj na prezentáciu našich ideálov a hodnôt.

Ako funguje klub? Odkiaľ máte financie, ako sa rozhoduje o veciach v klube a ako ste organizovaní?

Ako som už povedal, chceme byť aktívni účastníci, takže všetci naši členovia môžu kandidovať na hociktorú voľnú pozíciu v klube a predkladať návrhy, o ktorých sa potom na zhromaždení členov rozhoduje princípom jeden člen – jeden hlas. Prakticky fungujeme na princípe, že každý/á sa zapája podľa svojich možností a jeho či jej potrieb. To platí aj pre financovanie klubu. Preto nezamestnaní členovia platia 10€ ročne, pracujúci 30€, SZČO 50€ a podnikatelia 100€. To ale neznamená, že ten, kto platí 100€, má desaťnásobný hlas ako nezamestnaný člen, ktorý platí 10€. Každého hlas má rovnakú váhu.

Máme aj celkom dosť sponzorov, tak desať až pätnásť ročne a sú to malé či stredné podniky alebo remeselníci z nášho kraja. Ich podpora je vo výške od 500€ do 1000€ ročne a náš najväčší sponzor, ktorý produkuje zdravotnícke pomôcky pre seniorov, nám dáva myslím 7000€ ročne. Neprijímame ale sponzorské od nadnárodných spoločností, bánk alebo stávkových kancelárií.

Taktiež na domácich zápasoch nevyberáme vstupné. Na tribúnach distribuujeme náš fanzin a každý môže dať toľko, koľko považuje za vhodné. Ďalej organizujeme benefičné večere, koncerty a podobné aktivity. Dokopy je náš ročný rozpočet asi 15 000€.

Sponzori vás podporujú z politických alebo skôr ekonomických dôvodov?

Sú aj takí aj takí. Ale veľa z nich sa ozvalo, lebo sme boli často v médiách, a po chvíli nášho fungovania začali oceňovať to, čo robíme pre našu komunitu, takže nás začali podporovať dlhodobejšie.

 

VYTVÁRANIE NOVÝCH PRAVIDIEL

Toto leto organizujete stretnutie „ľudových klubov“. O čom to bude?

Po poslednom stretnutí, ktoré sa konalo v Ríme v januári 2016, pripravujeme my to ďalšie, ktoré sa uskutoční v júli a zúčastní sa ho asi tucet klub z celej krajiny a z rôznych líg. Myšlienkou je lepšie organizovať naše hnutie. Hnutie ľudových klubov je stále veľmi mladé a nemá žiadne pevné pravidlá alebo usmernenia, ktoré by mohli pomôcť existujúcim klubom, alebo tým, čo vzniknú. Budeme mať trojdňový turnaj sprevádzaný workshopmi, ktorých sa zúčastnia hráči, tréneri aj ultras. Tieto diskusie vytvoria platformu, na základe ktorej budeme môcť zhodnotiť, kde sú ľudové kluby teraz a kam ich chceme posunúť v budúcnosti.

 

11393144_790575114390584_8846252845055271920_n

 

PROBLÉMY ĽUDOVÝCH KLUBOV

S akými problémami ste sa stretli pri organizovaní klubu?

Vždy sa našli nejaké problémy. Na začiatku boli nejaké, ktoré sme už vyriešili, a teraz čelíme iným. Spočiatku sme ani nevedeli, kde začať. Našťastie sme mali kontakt na Stella Rossa z Neapolu a oni nám pomohli so všetkými byrokratickými procesmi. Museli sme vyriešiť veľa rozporuplných situácií. Napríklad to, že sme proti všetkému, čo moderný futbal prezentuje, ale museli sme sa prihlásiť nielen do národného futbalového zväzu, ale aj do ligovej únie, teda do Serie A. Mali sme veľa problémov s tým, aby sme boli prijatí kvôli nášmu názvu, lebo zväz tvrdil, že znie ako politické heslo (celý názov klubu je L’ Associazione Sportiva Dilettantistica Quartograd – teda amatérsky športový zväz Quartograd). Ako keby ich podnikateľský model nebol politický, že? Povedali nám, že nás asi bude monitorovať neapolská polícia, lebo náš politický postoj môže vyústiť do problémov v súťažiach, v ktorých sme chceli hrávať. Znamenalo to, že sme si nemuseli poradiť iba s papierovačkami, ale aj predsudkami ľudí a inštitúcií. Naša komunita v Quarte o nás spočiatku nemala bohvieakú mienku, ale po štyroch rokoch a o tri ligy vyššie je to úplne iné.

Bolo náročné zaobstarať infraštruktúru, štadión, tréningové ihriská atď.?

Áno, museli sme veľa bojovať o to, v čo veríme. Napríklad štadión je mestský, ale museli sme klopať/búchať na veľa dverí, aby nám ho sprístupnili. To, čo nám ale najviac pomohlo, bola naša vôľa a odhodlanie. Vzájomná podpora. A už sme na štadióne, na domácich zápasoch máme 500 ľudí a keď sme bojovali o postup, na tribúnach bolo asi 1000 fanúšikov. Nikto nikdy nevidel nič podobné na tejto úrovni a to nám získalo rešpekt a otvorilo mnoho dverí. Našou najväčšou silou sú členovia, ktorých je 500 po celej Európe, a ktorí rozbíjajú predsudky a veľmi nám pomáhajú.

Ako vás vníma futbalový systém a inštitúcie a ako sa vám darí prežiť, keď ste tak silno proti nemu?

Ja osobne som bol veľmi prekvapený, keď som zistil, že nie je to len profesionálny futbal, ktorý je plný zlých vecí. Napríklad našim hráčom neplatíme, sme amatérsky klub, a každý z nich môže odísť, kedy chce. Tento rok platí pravidlo, že v Áčku musia byť aspoň traja hráči do osemnásť rokov, avšak získať ich je veľmi náročné. Naozaj, je to väčší problém, než som očakával.

Situácia je teda taká, že týchto hráčov si môžete kúpiť na čiernom trhu od iného klub, ale ak im nedáte 500€, tak vám nedajú papiere a nemôžete ich zaregistrovať, a to ani keď daný hráč nechce alebo nebude hrať za ich klub. Je to zneužívanie pravidiel a mladí hráči nemôžu z klubu odísť ani keď chcú. Na jednej strane je zväz plný pekných slov a fráz, ale popritom udržujú túto situáciu tým, že do nej nezasahujú. Preto musíme tieto problémy konfrontovať. Veľa hráčov sa k nám pridáva lebo vie, že u nás nebudú takto „spútaní“, a že je tu výborná atmosféra.

 

10426806_597688497012581_6283530334274344446_n (1)

 

MODERNÝ FUTBAL A AKO S NÍM BOJOVAŤ

Aký je Tvoj názor na moderný futbal?

Futbalový svet sa rúca sám na seba, resp. v budúcnosti sa zrúti. Na to, aby sme ho zreštartovali, je nutné ísť späť k jeho skutočnej hodnote projektmi, ako je náš klub. Ak ho založíte na správnych princípoch a dáte si správne ciele, tak kto vie, čo bude. Možno raz budete v nejakej vysokej lige. Na to ale momentálne nemyslíme. Ak sa tam raz dostaneme, budeme milo prekvapení. V budúcnosti tam Quartograd vidím, ale iba ak si zachová správne princípy.

Aký je tvoj odkaz niekomu, kto zvažuje založiť taký klub a komunitu, aké ste založili u vás v Quarte?

Naša skúsenosť je experiment. Začali sme bez receptu alebo manuálu a to, ako to dopadne, je na našej koordinácii a na tom, ako sme organizovaní. Najdôležitejšie je byť v kontakte s podobnými klubmi. Nám sa to veľmi osvedčilo a odporúčame to každému, kto chce spraviť niečo podobné. Taktiež je ale dôležité reflektovať skúsenosti tých, ktorí majú iný názor, lebo ak nerozumiete svojmu okoliu, tak nemáte veľkú šancu v ňom prežiť. Je dôležité medzi sebou komunikovať, lebo rôzne kluby majú iné skúsenosti, ktoré napríklad my nemáme, ale možno tým situáciám budeme čeliť v budúcnosti. Môžu mať riešenia na problémy, o ktorých ani netušíme. Futbal je nie len športový, ale aj sociálny fenomén.

Dostupnosť štadiónov a zápasov je komplikovaná. Navyše sa moderné štadióny kvôli kontrole a rôznym obmedzeniach zmenili a tým nás odtrhávajú jeden od druhého. Nie je to také, aké to bývalo. Ľudia chodili na futbal aby sa porozprávali a konfrontovali svoje názory, čo ale v súčasnosti zničil systém a kapitalizmus. My sme alternatívou, ktorá môže vyplniť vákuum a môže sa stať nástrojom emancipácie. Naše motto je: „iný futbal je možný, iná spoločnosť je potrebná“. Musíme bojovať o iný futbal, ale nemôžeme zmeniť futbal bez toho, aby sme bojovali proti systému, v ktorom tento futbal dnes existuje. V skratke, momentálne riadime náš klub tak, ako by sme chceli riadiť spoločnosť. Každý má rovnaký hlas, každý môže vykonávať funkcie, každý robí to, na čo sa cíti alebo to, o čom sa chce niečo naučiť. Moc tých, ktorí držia funkcie, kontroluje zhromaždenie členov. V skratke, individuálny záujem je podriadený záujmom nášho klubu a toho, čo chceme dosiahnuť.

Trošku sme sa dotkli moderného futbalového priemyslu, môžeš nám preto povedať svoj Tvoj názor na ľudové kluby v rámci existujúceho systému?

Je veľa klubov, ktoré futbal vnímajú inak a sú úspešné. Napríklad St. Pauli. Ich odkaz je dostupný všetkým. Môžu preniesť svoje skúsenosti našim malým klubom, ktoré sa snažia dosiahnuť to, čo sa im už z časti podarilo. Ak Quartograd ostane v šiestej lige a každý, kto v ňom pôsobí a zapája sa do neho, si to užíva baví ho to, bude to pre nás a našu spoločnosť skvelé. Ale ak bude raz Quartograd vo vyšších ligách a odmietne peniaze od stávkových kancelárií, alebo peniaze za televízne prenosy, lebo futbal sa má sledovať na štadióne a nie telke, tak to môže byť obrovský odkaz pre všetkých.

 

Ďakujeme do Talianska za rozhovor. Viac informácií o ASD Quartograd nájdeš na ich FB stránke.

Info o ultras Quartogradu Nostalgia Canaglia nájdeš tiež na stránke Rebel Ultras.

Séria článkov DIY futbal je zameraná na samosprávu vo futbale, teda na kluby, ktoré založili a riadia ich fanúšikovia. Zatiaľ sme sa v rámci série pozreli dva krát do Chorvátska na NK Zahreb 041 a do Španielska na FC Tarraco. Postupne sa budeme venovať tímom z každej veľkej európskej futbalovej krajiny, ako aj iným vybraným projektom.