Od kamarátov z Atén, ultras AEK Atény – Original 21, nám prišla táto výzva. Original 21, ako aj klub AEK Atény, dlhodobo podporujú utečencov, pre ktorých je Grécko prvou a častokrát aj poslednou zástavkou v Európe. Rozhodli sa preto zorganizovať nový projekt na ktorý žiadajú aj medzinárodnú podporu. Prinášame vám ich výzvu, ktorou sa obrátili aj na nás.

Vojna v Sýrii prinútila mnohých ľudí opustiť svoju domovinu a vycestovať do Európy za cieľom bezpečného a lepšieho života.

Európska únia, pod tlakom od krajne pravicových skupín, ukazuje svoju odvrátenú tvár tým, že zatvára hranice a k ľudom sa stavia chrbtom. Namiesto pomoci ich opustila v zbankrotovanom Grécku.

Ľudia v Grécku sa ale snažia utečencom pomôcť čo najviac a to aj napriek svojim obmedzeným financiám a zdrojom. Je tu ale čoraz viac a viac problémov a preto je naša situácia veľmi komplikovaná. Rodiny, deti, samotné matky, muži, všetci, ktorí prišili o svoju dôstojnosť tým, že musia žobrať o svoju budúcnosť. Toto nie je obraz takej Európy akú chceme mať.

My, Original 21, fanúšikovia gréckeho klubu AEK Atény, robíme čo môžeme na pomoc utečencom od chvíle, kedy vypukla táto kríza. Prostredníctvom rôznych iniciatív poskytujeme utečencom oblečenie, jedlo, vodu a všetky nesmierne dôležité tovary ako hygienické pomôcky alebo lieky. Aj napriek tomu si ale uvedomujeme, že by sme mohli robiť viac na to, aby sme týmto ľudom, ktorí čelia hrozným podmienkam, pomohli.

Preto sme sa rozhodli rozbehnúť novú iniciatívu, aby sme mohli pomôcť utečencom viac.

aek mother of all refugeesAEK – Matka všetkých utečencov. Klub AEK Atény založili grécki utečenci z Istanbulu.

 

 

V spolupráci s miestnymi anarchistickými skupinami a medzinárodnými dobrovoľníkmi okupujeme päť poschodovú budovu, ktorú využijeme ako bezpečný domov pre utečencov a imigrantov. Táto budova bude aj priestor pre ubytovanie medzinárodných dobrovoľníkov, ktorí budú chcieť prísť do Atén a pomáhať.

Okrem ubytovania bude v tejto budove aj sklad s dôležitým materiálom, kuchyňa kde budeme môcť variť pre utečencov a ošetrovňa. Tiež založíme bezpečnú škôlku, kde sa deti budú môcť hrať a učiť.

Tento projekt Original 21 vyžaduje podporu od veľa ďalších ľudí. Potrebujeme peniaze, oblečenie, jedlo a dobrovoľníkov na to, aby bol tento projekt úspešný.

Zamysli sa nad tým, ako nám môžeš pomôcť poskytnúť utečencom, ktorí uviazli v Grécku, bezpečné miesto.

Už sme oslovili našich priateľov z Commando Ultrá 84 z Marsielle a ultras zo Sankt Pauli, Livorno a RCF Liege.

Solidarita je naša zbraň. Nie je nič také ako nelegálny človek, nič také ako nelegálne dieťa.  Jedného dňa to môžeme byť my na ich mieste.

Ukážme svetu, že futbaloví fanúšikovia môžu mať vedúcu úlohu v tejto dôležitej veci.

AEK ORIGINAL 21 1982