match 3Prvý novembrový víkend sme vycestovali do Chorvátska. Cieľom našej cesty nebol zápas Hajduku Split alebo Dinama Zahreb, ale posledné kolo siedmej ligy v Záhrebe. Navštívili sme zápas NK Zahreb 041, ktorý založili ľudia z antifašistickej skupiny Bijeli Andeli. Tí ešte minulý rok chodili na prvú chorvátsku ligu, na zápasy „starého“ NK Zahreb (NK Zahreb stále funguje a hráva v najvyššej chorvátskej súťaži). Od augusta už ale spravujú, riadia a dokonca niektorí z nich aj hrajú za vlastný klub. Využili sme preto poslednú možnosť v tomto roku a vycestovali do nie až tak vzdialeného Záhrebu.

NK Zahreb 041 bol založený iba vo februári 2015 ako výsledok sporu medzi Bijelimi Andelmi a prezidentom klubu NK Zahreb – Medičom. Konflikt medzi nimi trval veľmi dlho, keďže Medič neznášal kritiku za korupčné a nekompetentné vedenie klubu a rovnako sa nevedel zmieriť s politickými postojmi Bijelich Andelov, ktorí otvorene vystupovali ako proti rasizmu a fašizmu, tak aj proti homofóbii. Keďže Bijeli Andeli nevideli možnosť zmeniť vedenie klubu a ovplyvniť dianie v ňom, s ktorým mali veľké problémy, rozhodli sa ísť vlastnou cestou. Tak vznikol NK Zahreb 041. O histórií klubu a o všetkom, čo k nemu viedlo, sme už uverejnili rozhovor, ktorý si môžeš prečítať tu.

 

NK Zahreb funguje na princípoch priamej demokracie a cieľom nebolo len založiť klub, ale aj vytvoriť komunitu okolo neho. Klub riadia jeho členovia, ktorých je momentálne 96. Minimálne raz za tri mesiace sa organizuje valné zhromaždenie členov, kde sa preberajú hlavné témy, riešia sa problémy a delí sa práca na chode klubu. Na „vrchole“ klubu je výkonný výbor, ktorý je iba formálny kvôli zákonom, a reálne rozhodovanie o chode klubu sa deje na valnom zhromaždení a v malých pracovných skupinách. Tie sú rozdelené podľa tém – PR, infraštruktúra, manažment klubu a podobne. Jednotliví členovia sa v nich rozdelili podľa vlastných schopností a záujmov a riadia jednotlivé oblasti. Členstvo v klube je otvorené. Nájdete v ňom fanúšikov, hráčov klubu, podporovateľov z Chorvátska ale aj zo zahraničia a dokonca aj squaty Medika v Zahrebe a Matelkova v slovinskej Ľubľane. Členský poplatok je cca 20€ ročne a členské a dobrovoľné príspevky od členov tvoria zhruba polovicu rozpočtu, ktorý na túto sezónu vyjde na asi 4000€. Zvyšok ide z rôznych zdrojov – od príspevkov od jednotlivcov cez malé granty až po to, čo sa vyzbiera na zápasoch.

Na papieri to všetko znie veľmi impozantne, hlavne v takom meste ako je Zahreb. Chorvátsko je totiž v mnohom podobné Slovensku. Medzi ultras skupinami dominujú tie rasistické a fašistické, v spoločnosti silnie nacionalizmus a aj politické (mafiánske) praktiky vlády sú veľmi podobné tým na Slovensku. „Bonusom“ Chorvátska je to, že pred 20 rokmi v bývalej Juhoslávií a aj v Chorvátsku zúrila vojna vyznačujúca sa extrémnou nacionalistickou krutosťou až genocídou. Aj preto sme chceli vidieť, ako to v Záhrebe skutočne funguje.

match5

Už po príchode sme sa išli pozrieť na večerný tréning klubu na umelej tráve uprostred Dugave, jedného zo Záhrebských sídlisk. Trénovalo sa pod umelým osvetlením a tréning si hráči viedli sami. Na štadión sme s kamošmi zo Zahrebu prišli ako úplne prví. Bolo totiž treba pripraviť štadión na zápas, spraviť rozpis hráčov pre delegáta, otvoriť šatne ale aj narysovať čiary na ihrisko a začať variť guláš. Na štadión sa postupne zbierali ľudia, ktorých nakoniec na mini tribúnu prišlo asi 100 (v poslednej sezóne na zápasy prvoligového NK Zahreb, chodilo už iba 10 – 15 ľudí zo skupiny). Osobnostné zloženie na tribúne bolo v celku pestré – ľudia z rôznych subkultúr (punk, metal, hip-hop), Chorváti, Bosniaci, Afričania, chalani, baby. Aj káder NK Záhreb 041 je veľmi zaujímavý. Skladá sa z niektorých členov Bijelich Andelov, hráčov ktorí sa prihlásili do klubu sami a niekoľkých utečencov z Afriky. Družstvo vedie tréner z Nigérie.

 

match 4

 

NK Záhreb 041 nastúpil proti NK Uljanik a zápas sa skončil 6:2 pre Záhreb. Treba ale dodať že sa hralo proti najhoršiemu klubu v lige, ak nie v celom Chorvátsku, keďže na ich konte je momentálne – 4 body. Kvalita hry bola rôzna. Vo futbale by ale nemalo ísť až tak o technickú krásu, ako o odhodlanie, bojovnosť a energiu, ktorú do hy hráči dajú. V tomto mal zápas svoj náboj. Support mal skutočne balkánsky charakter. Postupne sa do neho zapojila prakticky celá tribúna, takže mal svoju silu, ale za druhý polčas sa napríklad vystriedali iba 4 chorály a každý z nich sa hučal asi 10 minút. Nechýbali jednoručky a pyro – svetlice a dymovnice. Taký support sa častokrát nenájde ani na niektorých zápasoch našej prvej ligy, nieto ešte v tej najnižšej. Zápas sa ukončil búrlivou ďakovačkou s hráčmi.

Match 1

Skvelá atmosféra zo zápasu pokračovala aj po jeho konci. Väčšina divákov a fanúšikov po zápase zostala na štadióne, jedol sa guláš, pilo sa pivo a z reproduktorov na štadióne hučal punk. Atmosféra aj po zápase bola výborná a zábava pokračovala na mieste až do tmy. Je skvelé, ako vďaka klubu vznikla celá komunita ľudí, ktorá sa o klub stará, hrá za neho, povzbudzuje, ženie ho dopredu a žije ním.

NK Zahreb 041 má za sebou polovicu svojej prvej sezóny, ale to, čo doposiaľ dokázal je naozaj inšpirujúce. Z malej skupiny fans a ultras, ktorí viedli dlhý a neúspešný boj s vedením svojho klubu, sú ľudia, ktorí vedú vlastný klub, určujú si vlastné podmienky a majú nad ním kontrolu. Na zápasoch nového NK Zahreb 041 je atmosféra neporovnateľne lepšia ako na zápasoch „starého“, prvoligového, a to či už teraz alebo v minulosti. Hlavné ale je, že v Záhrebe teraz funguje otvorene antifašistický a solidárny klub, okolo ktorého sa vytvorila komunita ľudí, ktorí ho sami priamo riadia, starajú sa o neho a žijú nim. A keď to podarilo v Záhrebe, tak sa to môže podariť skoro všade.