Solidarita s fanúšikmi Partizan (MTZ-Ripo) Minsk v ich boji o záchranu klubu!

Bieloruský futbalový klub Partizan Minsk (s ultras sme nedávno vám priniesli rozhovor) čelí vážnym finančným problémom. Jeho fanúšikovia sa však nevzdávajú a bojujú o záchranu svojho klubu.

Update 10.5.: Solidárne choreo Ultras Trenčín

V Decembri 2011 oznámil vlastník klubu Vladimir Romanov (ktorý vlastní škótsky Hearts of Midlothian, litovský FBK Kaunas a tiež litovský basketbalový klub Žalgiris), že sa z klubu sťahuje preč a nebude ho ďalej sponzorovať. Romanov, ktorého majetok sa odhaduje na 300 až 500 miliónov Euro, sa  v Marci definitívne stiahol z klubu. To, že vlastník alebo hlavný sponzor od klubu odstúpi a klub bude čeliť bankrotu, je reálnou hrozbou pre každý klub závislý od jedného sponzora, či už je to Manchester City alebo Partizan. Majitelia sa môžu meniť, my, fanúšikovia, však ostávame a znášame následky ich konania -či už pozitívne alebo negatívne. Ultras a fans Partizanu sa rozhodli tejto ťažke situácii čeliť a urobiť všetko pre záchranu svojho klubu.

Partizan, v tej dobe pod názvom MTZ Ripo Minsk, sa do najvyššej bieloruskej ligy prebojoval v roku 2003 a v tom istom roku vznikli aj ultras MTZ Ripo. Klub bol v ďalších rokoch pomerne úspešný, kedže v sezónach 2005/06 , 2006/07, 2008/09 a 2009/10 hral v kvalifikácii Európskej ligy (Pohár UEFA)  a v pohári Intertoto. Minulú sezónu však klub absolvoval už v druhej bieloruskej lige. Bohatého majiteľa už očividne nebavilo ďalej sponzorovať menší klub a tak po konci minulej sezóny (v Bielorusku sa hrá systémom Apríl – November) oznámil, že v klube definitívne končí.

x_57b15ec0

Ultras a fans Partizanu  sa však rozhodli zachrániť svoj klub a vyzbierať peniaze, ktoré by zabezpečili jeho ďalšie pôsobenie aspoň v tretej lige. To, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako nemožná výzva, sa už podarilo v rôznych iných kluboch a krajinách. V našom regióne sú známi fanúšikovia Bohemky, ktorí finančnou zbierkou významne pomohli pri záchrane klubu a doteraz majú 10% v klube – náš rozhovor s nimi si môžete prečítať. Fans Partizánu sa snažia sami prevziať kontrolu nad klubom, ako je to napríklad v AFC Wimbledom, FC United of Manchester alebo Austrii Salzburg.

Fans, Ultras a hools Partizánu sa otvorenie hlásia k antifašistickým názorom a tieto svoje postoje aj verejne prezentujú. Z malej fans scény dokázali vybudovať jednu z najsilnejších v celej krajine a to dokonca v meste s takými silnými a politicky nepriateľskými fans ako je Dynamo Minsk, ktorého ultras a hools sa zo značnej časti skladajú z náckov,  fašistov a rôznych White-Power zmrdov.

25d0259425d025b525d1258025d025b125d125962009_5

Ultras Partizan rozbehli medzinárodnú kampaň na podporu ich snahy zachrániť klub, do ktorej sa zapojila značná časť antifašistických ultras z celej Európy. Cieľom je vyzbierať 80 000€ – prvým cieľom je 10 000€ potrebných na zápisné do tretej ligy. Už teraz sa podarilo len v Bielorusku vyzbierať niekoľko tisíc Euro a ďalšie peniaze prichádzajú od ultras z rôznych klubov. Viacero ultras prezentovali choreá na podporu fans Partizanu, organizovali sa benefičné akcie (posledná zatiaľ 1.5 v Hamburgu) a fans Partizánu zorganizovali benefičný turnaj amatérskych klubov.

Solidárne choreo od Filmstadt ultras – SV Babelsberg 03

Solidárne choreo od Filmstadt ultras – SV Babelsberg 03

Scéna okolo Partizánu je naozaj veľmi živá. To, čo v 2003 začínalo ako malá skupina, má niekoľko sto členov, ktorých na výjazdy chodieva od 100 do 250. Futbal je tu prepojený aj s hudobnou scénou. Najznámejším hudobným projektom, ktorý vznikol okolo fans Partizanu, je hip-hopová formácia 10-Side, ktorí rapujú aj o živote v Minsku a Bielorusku, antifašizme a futbale.

10-side ft. Kuba – UNITY

Chceme vyjadriť solidaritu a plnú podporu fans a ultras Partizánu v ich snahe zachrániť ich klub a svoju fans scénu! 

Update 10.5.:Na zápase Corgoň ligy medzi AS Trenčín a MFK Košice (5.5) umiestnili Ultras Trenčín, vo svojom sektore, nápis na podporu fanúšikov Partizánu Minsk. Ďakujeme Ultras Trenčín za prejavenú solidaritu. Tribúny sú naše plánujú pripraviť ďalšie akcie na podporu fans Partizánu.

Finančne je možno fans Partizanu podporiť cez:

Yandex-money: 410011116857732

Webmoney:
R226982375627 – RUR
Z896048917559 – USD
E410716847309 – EUR

(oba su primárne ruské portály)
PayPal: szymon666@poczta.onet.pl – poslať označené ako “for MTZ”.

Ďalšie informácie o dianí v Partizáne nájdeš tu (v: nemčine, angličtine, španielčine a francúzštine) alebo tu (Po anglicky), alebo nás kontaktuj.

z_f009735b