V tomto článku sa chceme pozrieť na tzv. fanúšikovské karty – talianske Tessera del Tifoso . Tieto karty boli prvý krát zavedené v Taliansku a postupne sa začali rozširovať do iných krajín vrátane Slovenska. V článku sa pozrieme na to, čo tieto karty predstavujú pre fanúšikov z hľadiska obmedzovania osobnej slobody.

V Taliansku bola fanúšikovská karta (Tessera del tifoso) zavedená ministerstvom vnútra v sezóne 2009/2010 za účelom identifikácie fanúšikov jednotlivých futbalových klubov. Oficiálnym cieľom malo byť znižovanie miery násilia počas zápasov. Od sezóny 2010/2011 sú karty povinné, hoci vtedy ešte neboli schválené parlamentom.

Karta v podstate robí z človeka “oficiálneho fanúšika” konkrétneho klubu a pri kontrolách ju vyžadujú policajti a SBSkári na štadiónoch. Karta obsahuje osobné údaje jednotlivca ako sú meno, bydlisko, rodné číslo a fotka (najčastejšie biometrická). V Taliansku tieto karty fungujú aj ako kreditky, na ktoré si môžete kúpiť body, ktoré si v banke následne zameníte za sezónne lístky alebo lístky na zápasy vonku. V Taliansku sú účasť na výjazdoch a návšteva ultras sektorov zo strany klubov a ligy podmienené vlastnením karty. Karty dokonca obsahujú aj GPS čip, vďaka ktorému je možne sledovať jednotlivých držiteľov aj mimo štadióna.

Karty boli povinne zavedené v roku 2010 a už prvotný plán sa stretol s veľkým odporom nielen od ultras ale aj ostatných fanúšikov, ktorým bolo jasné, že ide o vyvrcholenie plánu talianskeho ministerstva vnútra a zväzu na potlačenie aktívnych fans. Talianski fanúšikova kládli voči tessere odpor, niekde organizovaný, niekde nie. Celkom úspešná bola napríklad kampaň fanúšikov AS Roma, ktorá bola namierená proti predávaniu permanentiek iba na fanúšikovskú kartu a na sezónu 2011/12 bolo možné zakúpiť permanentky bez fanúšikovskej karty. Karty sa však stali zatiaľ pevnou a citeľnou súčasťou fanúšikovského života v Taliansku. V mnohých kluboch sa ultras skupiny rozpadli, alebo aspoň zmenšili, lebo mnoho ľudí si odmietlo karty vybaviť. Talianski ultras však v boji proti tessere pokračujú aj naďalej.

Fanúšikovské karty u nás

Fanúšikovské karty sú téma, ktorá je aktuálna aj na Slovensku, momentálne v Žiline. Väčšina z vás si bude vedomá trvajúceho bojkotu domácich zápasov MŠK Žilina zo strany ultras a OZ Žilinskí Fanatici. Dôvodov na tento protest je viacero, ale všetky vychádzajú zo vzťahu vedenia klubu k aktívnym fanúšikom MŠK – stačí si spomenúť napríklad na ceny lístkov na zápasy MŠK v skupinovej fáze Ligy Majstrov a následné protesty a bojkoty zápasov.

Jedným z dôvodov bojkotu bolo zavedenie povinných kariet pre vstup na severnú tribúnu, sektor aktívnych fans a ultras, na štadióne pod Dubňom. Tieto tzv. klubové karty, sú slovenskou verziou talianskej tessery, keďže obsahujú osobné údaje majiteľa a zakúpiť lístok do sektora je možné iba na ne.

Považujeme za úplne logické a prirodzené, že sa fanúšikovia Žiliny rozhodli organizovane konať proti tomuto kroku vedenia a to spôsobom, ktorý klub zasiahne nielen atmosférou na štadióne, ale aj tam, kde to pocíti najviac – po finančnej stránke. Bojkot domácich zápasov pokračuje aj v tejto sezóne a je to cítiť na návštevnosti a atmosfére v Žiline a to aj napriek vzniku konformného fanklubu, resp. štrajkokazov, Šošoni 1908.

Na príklade zo Žiliny môžeme vidieť, že fanúšikovské karty sú aktuálne aj u nás a môžeme si byť istí, že je len otázkou času, kedy sa vedenie ďalšieho klubu rozhodne zaviesť podobné karty, ako nástroj na “boj proti násiliu a výtržnostiam”. Je teda dobré byť ostražitý voči krokom vedenia každého klubu, ktorý sa snaží zaviesť podobné opatrenia.

Ak je aj v tvojom klube podobná situácia, alebo sa domnievaš, že klub plánuje zaviesť podobné opatrenia, ako sú fanúšikovské karty, alebo špeciálne sektory so vstupom iba na permanentku, informuj nás o tom na tribunysunase[@]gmail.com