Prinášame Vám rozhovor s členom Rebel Ultras – MTZ Ripo Minsk (oficiálne Partizan Minsk). Fans, ultras a hools MTZ-Ripo sú otvorene antifašistickí a hools sú jednotka na bieloruskej scéne. MTZ-Ripo hrá momentálne druhú bieloruskú ligu, no v minulosti zaznamenali úspechy a napríklad v roku 2008 narazili v pohári UEFA na MŠK Žilina.

 

Ako sa MTZ Ripo darí a ako to ide na fanúšikovskej scéne?

Je to v pohode, aj napriek tomu, že sme minulú sezónu vypadli z Premier Ligy do 1. divízie. Mnohí si mysleli, že klub zanikne úplne, ale našťastie sponzori s nami ostali, takže môžeme pokračovať ďalej. Teraz je najdôležitejšie dostať sa naspäť do Premier Ligy, na čo máme dosť vysokú šancu (v čase rozhovoru líder tabuľky s 3 výhrami a žiadnym gólom vo vlastnej bránke).

Ako vyzerá fanúšikovská scéna? Koľko vás je aktívnych?

K ultras patrí zhruba 100-130 ľudí a fanúšikov je asi 600-650. Aj mladí sa o MTZ Ripo zaujímajú. Na domáce zápasy ich chodí stále viac, v priemere 400-450. Na výjazdy chodí pravidelne okolo 70 až 80 ľudí.

25d0259425d025b525d1258025d025b125d125962008

Zmenil sa nejako váš štýl?
Štýl sa nezmenil, hoci pribudli, okrem ruských, aj bieloruské chorály a transparenty.

A aké sú vzťahy v meste? Je MTZ Ripo stále číslo 1 alebo začínajú stresovať náckovia a hooligans z Dinamo Minsk?

Pravicoví hools majú v meste stále strach, ale keď ich je viacej, sú schopní zaútočiť aj oni na nás. Ale po toľkej opovážlivosti im to vždy vrátime dvojnásobne. V každom prípade, viacej ľudí má stále MTZ Ripo.

V Bielorusku je v poslednej dobe silná represia proti opozícii. Stretli sa s tým aj MTZ Ripo a antifašisti/stky z Minsku?
Represie začali už v septembri 2010, po útoku na ruské veľvyslanectvo. Boli v tom aj mnohí ľudia z futbalového prostredia, anarchisti, ktorých futbal očaril. Mnohí išli na desať dní do väzby, konfiškovali sa počítače, vykonávali neohlásené domové razie a predvolania od tajnej služby KGB.

Aká je celková situácia opozičných ľudí v Bielorusku? Môže sa scéna pod týmto tlakom zo strany štátu vyvíjať ďalej?
Teraz nastali ťažké časy, hlavne po prezidentských voľbách 2010. Každá kritika na Lukašenka je tvrdo potrestaná. Opozícia je skorumpovaná a udržiava spoluprácu aj s politickými stranami, no mládež je naklonená Anarcho-Antifa scéne a stále viac mladých je touto scénou ovplyvnených.

Спасибо!

Zdroj: Ultrash -Red & Anarchist Skinheads Ultras Babelsberg