Prinášame rozhovor s členom Hoods Hoods Klan (Ultras Arsenal Kyjev)

Čau, díky za rozhovor. Daj nám krátky prehlad o aktuálnej situácii v Arsenale. Ako sa darí tímu? Ako ste na tom v oblasti fandenia?

Arsenal je v hornej časti tabuľky, ako obvykle, a bojuje o miesto v Európskej lige. V Európskej lige sme aj v prípade, ak by sme vyhrali v pohárovom semifinále proti nášmu rivalovi Dynamu Kyjev. Hoci v poslednej dobe sme nehrali moc presvedčivo, máme prvý krát v histórii šancu dostať sa do Európy.

Čo sa týka fanúšikovskej aktivity, máme určité problémy so systematickou organizáciou našich výkonov. Ale skúšali sme nasadiť pyro vo všetkých posledných zápasoch. Máme tiež problémy s vedením klubu, čo je možno divné, keďže prezident klubu podporuje oficiálnu antifašistickú komisiu a je hlavou Ukrainského židovského kongresu. Napriek tomu podporuje skôr apolitikov a komunikuje hlavne s nimi, keďže sú preňho ľahšie kontrolovateľní.

Počty v našom sektore rastú pomaly, no stabilne. Na dôležitých zápasoch nás býva zhruba sto. Atmosféra sa mení od hry k hre, podľa toho, kto je ako vyhecovaný podporovať tím a ísť do popredia.

x_c0be3532

Od istej doby sa fanúšikovia Arsenalu rozdelili na apolitikov a ľavičákov. Ako k tomu došlo a čo to znamená?

Rozdelenie je predmetom paralelného vývoja oboch fanúšikovských skupín, no v súčastnosti badať divný vývoj vo vnútri apolitickej časti, ktorí boli predtým pravičáci. Badať tam tendencie k patriotizmu a sprostým predsudkom… Apolitici sa rozhodli oddeliť sa, no neboli pripravení postaviť sa za antirasizmus. Oddeleniu však dopomohlo vyvesenie transparentu na spomienku ruských antifašistov a antifašistiek, ktorí boli zabití neonacistami. Povedali, že v sektore nechcú mať žiadnu politiku, ale to je také jalové odvôvodnenie. Vzájomné vzťahy sú však obmedzené.

Fanúšikovia Arsenalu sú známi svojím svojským humorom, napríklad známy „Hoods, Hoods, Klan“ (Hoods –názov antifa ultras Arsenalu, pozn. prekl.) alebo zneužitie rún. Aké to má pozadie?

Nehľadajte za tým nič špecifické. Robíme si srandu zo všetkého, hlavne z pravičáckej lúzy.

Čo môžeme očakávať v budúcnosti?

Dúfame, že vytvoríme úspešnú alternatívu k mainstreamovej pravičáckej fanúšikovskej kultúre. V kruhoch Hoods je aj debata o tom, ako ďalej rozvíjať náš sektor. Istá časť je ovplyvnená ruskou „SHARP tendenciou“ takzvaného „patriotického antifašizmu“, ktorý je, pravdu povediac, plný intolerancie, sexizmu a hlúposti. Snáď ich to opustí a naše tribúny zaplní téma sociálneho boja. V rámci Hoods je kvôli týmto tendenciám určitý rozkol. Chceme naďalej rozvíjať proletársku futbalovú kultúru ako protipól ku kultúre strednej vrstvy s jej hodnotami. Snažíme sa to robiť prostredníctvom našich blogov (www.fcak.tk) a fanzinov. Taktiež sa snažíme poukazovať na postsovietske problémy (témami, používaním ruštiny a nie ukrajinčiny). Teraz na to zbierame materiály, ak máte nejaký materiál alebo nápady, radi budeme s vami spolupracovať. V budúcnosti očakávame tvrdšiu represiu, hlavne s blížiacim sa Eurom 2012, tiež boje.

Díky moc a nenechajte sa zlomiť. Bojujte za futbal bez rasizmu, fašizmu a diskriminácie.

Zdroj: Ultrash -Red & Anarchist Skinheads Ultras Babelsberg