V utorok (8.1.) bol na slobodu prepustený člen Bukaneros (ultras Rayo Vallecano) , ktorý bol vo väzbe od 14. novembra minulého roku.

Alfon bol zatknutý počas madridských protestov, ktoré sa konali v deň európskeho generálneho štrajku 14. novembra 2012. Madridské protesty, rovnako ako mnohé iné protesty 14.11.2012, boli reakciou na stupňujúcu na politiku škrtov a „protikrízových opatrení“ a mali antikapitalistický, niekde aj protištátny odkaz. Mnohé z protestov boli násilne rozohnané políciou a vyústili do početných riotov. Taký prípad bol aj v Madride, kde boli strety s políciou obzvlášť tvrdé. Alfon bol zatknutý políciou a na základe preventívneho opatrenia sudcu držaný bez súdu od 14.11.20012 do 9.1.2013.

Jeho zatknutie a väzba boli súčasťou represií voči Bukaneros, ktorí sú známi svojimi antifašistickými a antikapitalistickými názormi, podporou sociálnych bojov (akým bol napríklad minuloročný štrajk baníkov v španielskej provincii Asturias) a mnohí z ich členov sa aktívne zúčastnili aj na protestoch 14.11. Okrem Alfonovho zatknutia spravila španielska polícia aj niekoľko domových prehliadok ich členov, tak ako aj spoločenského centra Bukaneros, kde zabavila pyrotechniku, motorkárske prilby, obušky, ale aj vlajky či tlačené materiály.

Odpoveď na Alfonove zatknutie nenechala na seba dlho čakať. Jednak sa zmobilizovalo španielske antifašistické hnutie, ktoré zorganizovalo masový protest v Madride, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí, úspešne medializovalo Alfonov prípad, zatiaľ čo v španielskych mestách sa objavovali solidárne transparenty a grafity.

Podpora prišla aj z tribún a svoju solidaritu vyjadrili fans a ultras z rôznych krajín, od Kolumbie až po Bielorusko.Pri jeho prepustení na slobodu prišlo Alfona privítať mnoho ľudí vrátane jeho rodiny, členov Bukaneros.

 

Prajeme mu veľa síl a odhodlania v ďalšom boji, či už na tribúnach alebo mimo nich!