Prinášame Vám rozhovor s členom Ultras Bohemians (Bohemians 1905) a členom Družstva fanoušku Bohemky. Rozpravali sme sa na tému aktuálnej situácie okolo klubu a štadiónu, keďže Bohemians 1905 už druhú sezónu hraju domáce zápasy svojho A-mužstva na štadione Eden. Ten je však štadiónom Slávie Praha a toto rozhodnutie sa stretlo s veľkou vlnou nevôle od oboch fanúšikovských táborov, nie tak kvôli rivalite ale kvôli narúšaňiu tradícii pražského a  českého futbalu.

1. Nazdar, mohol by si nám predstaviť seba a aj Ultras Bohemians?

Ahoj, jmenuju se Jirka. Normálně jako skoro každý pracuju už nějaký ten pátek. Ve volném čase se věnuju přípravě chorea, i když v poslední době to není takové jak bych si představoval. V současné době se na těchto aktivitách kolem chorea podílí cca 20 lidí. Další se starají o web ultras1905.cz, případně dodávají návrhy na samolepky atd. Ultras Bohemians se skládají z několika menších skupin, které vzájemně spolupracují a všichni se spolu znají. V současné době se spřátelené party chtějí sjednotit a jednotně vystupovat jako United Friends Of Bohemians.

2. Vieme ze Bohemka sa minulý rok sťahovala do Edenu kde hráva Slávia Praha. Mohol by si nám povedať prečo k tomu došlo?

Tahle otázka je hodně složitá. Důvody hlavně sahají hluboko do minulosti. Nicméně zkráceně k tomu došlo pro prachy. To, že majitelé lidem lhali a mazali jim med kolem huby, je jedna věc, ale že jsme byli tak hloupí a neudělali proti tomu víc je fakt. Majitelé nechali chátrat Ďolíček a mezitím už byl dávno naplánovaný podvodný přesun do Edenu za samozřejmě tučné injekce těm, co to domluvili. Jako důvod udávali nevyhovující stav Ďolíčku a to, že nemaj prachy na případnou opravu. No zkrátka všemožně se snažili nás z Ďolíčku vyštvat, což se jim nakonec podařilo.

3. Aké boli rekacie zo strany ultras a ostatných fanúšikov?

Reakcí bylo obří choreo v květnu při posledním zápase s Kladnem v předminulé sezóně a následný protest společně s fans Slavie. Měli jsme se sejít před radnicí a společně protestovat proti přesunu Bohemians do Edenu. Nicméně ve chvíli, kdy se oba tábory měli spojit, vyběhlo u uličky tak určitě 150 cvičených opic v černém a začali nás rozdělovat, jako bychom se chtěli pobít. Takže společný pochod se změnil na pořvávání na policajty a házením po nich všeho možného. Slávisti byli donuceni odejít směrem k Edenu, tak někteří z nich alespoň vymlátili pár oken na radnici. Bohemáci stáli na křižovatce u Kohinooru další tři hodiny.

Pak přijelo ještě víc černých primitivů, a kdo neodešel, skončil zbit nebo v cele. Nicméně nikdo s tím nesouhlasí, ať ten kdo tam chodí, tak ten co nechodí. My jsme se jako banda rozhodli jít podpořit kluky a hlavně choreem mít možnost dávat najevo svůj názor. Ne všichni z řad Ultras však do Edenu chodí, rozhodnutí jsme nechali na každém, neboť tohle si musí rozhodnout každý sám. Ovšem i ti, kteří na zápasy do edenu nechodí, pomáhají nadále se všemi aktivitami, protože si závažnost situace uvědomují.

4. Vedel by si nám priblížit akú rolu má v tomto konflikte Družstvo Fanúšikov Bohemians, ktoré má aj 10% podiel v klube?(odpovedá predseda DFB)

Na otázku 4 a 5 jsem požádal o odpověď člena vedení DFB Ludvu Provazníka takže přidávám.
DFB je v tomhle neutrální a tolerantní. Pokud se chce někdo účastnit rádoby domácích zápasů v Edenském prasečáku, tak ať si tam jde a neotravuje tím ostatní. Na druhou stranu jsem třeba já, jako jeden z nechodičů, veřejně slíbil, že nebudu chodičům nadávat, posmívat se, ani jinak negativně reagovat na tyhle”stávkokaze” 🙂

Rozdělení na chodiče a nechodiče je nešťastné, ale na druhou stranu logické. Nikdo z nás nechtěl do Edenu! Někteří mají Ďolíček tak rádi, že se dobrovolně vzdali účasti na “domácích” zápasech, dokud nebude zřejmé, že se vrátíme. Jiní zase nedokážou bez Bohemky být a raději vlezou na odporný červený stadion, čímž vlastně nevědomky schvalují naše přestěhování. Pokud by začali chodit všichni, tak se do Ďolíčku už nikdy nevrátíme! Pokud přestanou chodit všichni do Edenu, tak Bohemka zkrachuje, páč bude bez peněz. Točíme se v kruhu, kurva, jsem nasranej na škůdce, kterým nejsou svaté tradice a historie slavného klubu!  SMRT ŠKŮDCŮM BOHEMKY!!!

5. Zbierka trvá bezmála dva roky, ako DFB hodnotí toto obdobie? (odpovedá predseda DFB)

Co se týká sbírky financí, tak jí hodnotím velmi, velmi pozitivně! Je potřeba si uvědomit, že fanoušci Bohemky, jako jediní vlastní 10% svého milovaného klubu. Je to dobrý pocit, ale zároveň jde o povinnost navyšovat základní jmění akciové společnosti Bohemians1905. Letos jsme opět poslali klubu 1.400.000,-Kč !!! Žádní fanoušci v ČR neplatí svému klubu takové prachy mimo vstupné! Proto si troufám říct, že fandové Bohemians1905 jsou nejlepší nejen v Praze :-))

6. Čo je hlavnou prekážkou toho, aby mohla Bohemka hrať na Ďolíčku?

Odpověď na tuhle otázku opravdu neznáme. Nejdřív to bylo, že není vyhřívaný trávník, přitom majitelé klubu odmítli vybudování vyhřívaného trávníku zdarma od hlavního sponzora Bohemians! Dnes víme, že to bylo proto, aby mohli říct, že Ďolíček nevyhovuje a mohli nás přestěhovat. Takže z mého pohledu je to hlavně neochota vedení hrát v Ďolíčku. Neustálé průtahy a vyhýbavé odpovědi ze stran vedení a radnice ohledně odkupu Ďolíčku do vlastnictví města. A navíc jsou tu nekonečné soudní spory. Situace v Bohemce je skutečně složitá.

7. Ako sa ku problému postavilo mesto a ČMFS resp. oficiálne štruktúry?

Jak jsem už znímil výše, všechny subjekty které zmiňuješ, vlastně můžou za situaci, ve které Bohemka je. Předně je to původní T.J.Bohemians Praha,hlavně p.šach který umožnil Kaprovi ze střížkova pronajmout logo na jeden rok. Tím vznikla 4.rádoby Bohemka v čele s Kaprem. Fačr(dříve ČMFS), má na svědomí, že dnes stále existují čtyři Bohemky a navíc nejsou schopní už několik let případ vyřešit. Takže se všechno vleče u soudů, Radnice akorát pořád říká, jak chce jednat s našimi majiteli o odkupu Ďolíčku, ale že s nimi nikdo nejedná. Naopak vedení tvrdí, že je nikdo neoslovil. No komedie světová. Po volbách fanoušci Slavie a Bohemky založili politickou stranu Desítka pro domácí a úspěšně se dostali na radnici, kde také bojují o záchranu Ďolíčku. Jinak každý subjekt tvrdí, jak se snaží situaci kolem Bohemky řešit, ale už se to táhne pár let a pořád se nic nezměnilo.

8. Stretli ste sa s podporou aj zo strany fanúšikov iných klubov?

Jak jsem již zmínil výše, spolupracovali jsme hlavně se Slávií. Společné choreografie jsme měli s Baníkem Ostrava, kteří mají také problémy s radnicí a stadionem. Dále nás podpořili Skinheads Sankt Pauli choreem a další. Ale vůbec nás potěšilo, že to není lidem lhostejné.

9. Ako plánujete pokračovať do budúcnosti?

Další postup je složitý stejně jako jednání se subjekty vše rozhodujícími. Jak psal Ludva z DFB, snažíme se získat větší podíl v klubu. Fanoušci také na svoje náklady udržují Ďolíček tak nějak nechátrající. Probíhají brigády na úklid, odstranění plevele atd., natíraní a další práce. Dále DPD prosazuje, aby město odkoupilo Ďolíček do svého vlastnictví, případně pomohlo s rekonstrukcí. I přesto jak se Bohemce daří po fotbalové stránce, fanoušci už toho všeho mají po krk. Přesto to nevzdáváme a stále věříme, že se vrátíme domů na náš milovaný a nenahraditelný Ďolíček!!!!