Posledný júnový víkend 2017 sme spoločne oslávili piate výročie akcie UAFA CUP. Ani sa nám nechce veriť, ako tento ročník a rovnako ako aj tie predošlé ubehli. V tomto reporte sa teda okrem aktuálneho ročníka ohliadneme aj za celou päťročnicou antifašistického futbalového turnaja pod Trenčianskym hradom.

O tom, ako pripraviť a zlepšiť tento ročník oproti minulému sme uvažovali už od leta 2016. Nechceli sme fungovať rok čo rok rovnako, stereotypne, a preto sme sa snažili rozšíriť celý UAFA CUP – ako dovnútra nášho tímu, tak aj smerom k programu a účastníkom. Oplatilo sa a vďakou za naše úsilie je množstvo pozitívnych ohlasov a spokojnosť s priebehom akcie deklarovaná prakticky hneď po jej skončení.

To, čo pre väčšinu účastníkov začalo až v piatok poobede, predstavovalo pre veľa z nás mesiace neľahkých organizačných príprav. Sme veľmi radi, že noví ľudia sa zapojili do realizácie podujatia nielen pred jeho začiatkom, ale veľa z vás pomáhalo aj na mieste, či už s prípravou a upratovaním areálu od piatka, ale aj s rôznymi aktivitami počas celej akcie prakticky až do nedele. A o tom to je – o vzájomnej pomoci a podpore!

UAFA CUP 2017 dotiahol na overené miesta v Trenčíne doposiaľ najširšie zastúpenie ľudí z rôznych krajín, ktorí začali prichádzať už vo štvrtok večer. Tento rok k nám zavítali účastníci a účastníčky z fans a ultras skupín z Belgicka (Standard Liège), Bieloruska (Partizan Minsk), Chorvátska (NK Zagreb), Česka (Bohemians 1905), Nemecka (Babelsberg 03), Poľska (AKS Zly) a Rakúska (First Vienna FC). Sme veľmi radi, že neváhali merať dlhú cestu, aby sa zapojili a patrí im naša veľká vďaka!

Aj keď prvé, neformálne aktivity prebiehali od štvrtkového večera vďaka príchodu niektorých posádok, program sa začínal oficiálne až v piatok. V priestoroch kempu na ostrove sme večer premietali český dokumentárny film FC Roma, ktorým sme turnaj otvorili. Ďakujeme distribútorom, že nám film poskytli zadarmo a mohli sme tak jeho podnetný obsah priblížiť domácemu, ako aj medzinárodnému publiku. Po filme už pokračovala neformálna zábava na pobreží Váhu v obľúbenom lokále U Jakuba.

Sobotné ráno sa pre väčšinu z nás začalo skôr, než sa pre niektorých skončil piatkový večer. Býva to tak rok čo rok a od rána sme na mieste spolu s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami chystali posledné veci. Naším tohtoročným cieľom bolo celý turnaj a jeho program spestriť a myslíme, že sa nám to aj podarilo. Hudobne nás sobotným dňom postupne sprevádzali DJ Wychitwacs a Eplton[daj!bass crew] s ich house a techno produkciou. Na nich nadviazalo duo Zdvorilý jeleň s nárezom old-school hip-hopu. Obednú pauzu turnajového zápolenia vyplnil akustický, bazénový dvojkoncert silného a overeného dua – Dáša Fon Fľaša + Oi Oi Pirátoi. Po ich vystúpení v bazéne nasledovali The Ugly Selectors – naša stálica a inventár UAFA CUPu – a ich ska, northern soul, reggae, 2-tone a punk. Do skončenia turnaja nám ešte zahral DJ INSO jeho drum and bass vypaľovačky, nebolo to však jeho posledné vystúpenie…

Do programu sme na mieste zapojili viacero aktivít. Opäť sa nám objavila praková strelnica na terče – Kotleba, Tiso, Hitler, Stalin, ktorá bola populárna medzi veľkými aj malými. Vďaka Boda Tattoo prebiehalo maľovanie tvárí určené hlavne pre deti. Areál štadiónu bol vďaka Františkovi Radačovskému  zveľadený o parádne graffiti Légia Laugaricio. Do popoludňajšieho programu sme zapracovali dve inšpiratívne prednášky a diskusie. Prvou bola prezentácia Boje pracujúcich na Slovensku v rokoch 1993 – 2016 od Karmíny. Druhou bola diskusia o každodenných starostiach ľudí na pracoviskách – Konkrétne a prakticky o riešení problémov v práci, ktorú pripravila Priama Akcia. Nie všetko sa nám podarilo zrealizovať ako sme možno plánovali, ale budúci rok sa určite môžete tešiť aj na stolný futbal, workshop na výrobu šablón a tašiek a ďalšie iné aktivity sprevádzajúce náš/váš turnaj.

UAFA CUP 2017 prebiehal aj tento rok v uvoľnenej a priateľskej atmosfére. Zúčastnilo sa ho 26 mužských, ženských ale aj zmiešaných tímov s hráčmi a hráčkami z rôznych krajín Európy. Víťazstvo si zaslúžene vybojovali Terrormachine. Na druhom mieste skončili San Marino, nováčikovia na turnaji. Trofej za tretie miesto putovala až na Balkán – pre White Angels Zagreb. Takisto sme radi, že sme opäť na turnaji privítali víťazov z minulého roku – Grodno Punx Crew, a tiež že na turnaj zavítal tím o.z. Silnejší slabším, ktorým poputovala aj časť tohtoročného benefitu.

UAFA CUP bol, je a aj bude benefičnou akciou. Ako sme už spomenuli, jedna časť tohtoročného výťažku bola použitá na podporu o.z. Silnejší slabším, ktorí dlhodobo pracujú v Trenčíne a okolí s ľuďmi zo znevýhodneného prostredia, s deťmi a mládežou z detských domovov a s ľuďmi so zdravotným postihnutím, s cieľom pomôcť im plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti a viesť šťastný život. Z benefitu sme podporili ich letný tábor pre mládež a výbavu ich voľnočasového centra v sume 300€. Rovnakú sumu sme venovali na podporu sociálne znevýhodnenej rodiny z Trenčína. Zvyšok benefitu bude venovaný na podporu antifašistických aktivít a projektov.

Ako býva zvykom, po turnaji sa program presunul do klubu Lúč. Prvou časťou programu bolo premietanie švédskeho dokumentárneho filmu The Antifascists, ktorý mapuje aktuálne antifašistické hnutie vo Švédsku a v Grécku. Sme presvedčení, že tento film bol veľmi dôležitou a podnecujúcou súčasťou programu. Po filme už nasledovala voľná a vskutku pestrá zábava v rytme kapiel Mental Tension, Lazy Class a 213+10 Side spolu so spomínaným INSOm improvizačne skvelo za gramcami. Akciu zavŕšila afterparty s The Ugly Selectors a Radkom Obratkom.

Zaujímavým dodatkom turnaja bola ešte jedna medzinárodná návšteva. V nedeľu, kedy väčšina ľudí už oddychovala a regenerovala prebehli na štadióne tri rozhovory. Išlo o interview s troma aktívnymi fanúšičkami, dvoma Trenčankami a jednou Bohemáčkou. Tieto rozhovory budú súčasťou putovnej výstavy Fan_tastic Females. Pevne veríme, že výstavu si budete môcť pozrieť na nasledujúcom ročníku UAFA CUP 2018.

V tomto bode chceme poďakovať všetkým, ktorí nám pomohli s realizáciou akcie. MT Agency za výpomoc so stanmi, Coffee Sheep  za výbornú kávu, Sirupy Herbert za “náplne” pre bar a klubu Lúč  za priestor na večerný koncert. Nesmieme zabudnúť ani na ľudí, ktorí vzorne hasili náš smäd výbornými drinkami a hlad zaháňali pestrým a chutným stravovaním. Veľmi nás teší, koľko ľudí sa zapojilo do príprav, priebehu a upratania UAFA CUP 2017. Boli ste super a veríme, že sa zapojíte aj nabudúce!

Na záver ešte niekoľko slov k tomu, o čom UAFA CUP je a o čom má byť aj do budúcna. Túto akciu nerobíme len preto, aby sme sa mohli spolu stretnúť a zabaviť sa ako malá komunita. Robíme to aj kvôli tomu, že sa môžeme a chceme spoznať s novými ľuďmi – či už v rámci Slovenska, ale aj v rámci Európy, čo nám dokazuje fakt, že každým rokom rastie počet návštev zo zahraničia. UAFA CUP neorganizujeme kvôli zisku. Robíme to preto, aby sme dokázali, že sa dá fungovať aj inak – na základe vzájomnej pomoci a solidarity, bez rasizmu, sexizmu, nacionalizmu a homofóbie. UAFA CUP je v konečnom dôsledku aj o tom, aby sme sa od seba vzájomne učili, ako ostať aktívni či už mimo tribún, ako aj v ťažších situáciách bežného života a na týchto princípoch budeme pokračovať aj v budúcnosti. Tešíme sa znova o rok!

Športu zdar a fašistom žiaden priestor.

Kompletnú galériu fotiek nájdeš na našom FB.