Od 24. do 26.6. sme v Trenčíne spolu s Ultras Trenčín a Légiou Laugaricio organizovali 4. ročník benefičného turnaja UAFA CUP. Za tieto dni sa toho udialo veľa a odnášame si z nich mnoho dôležitých a pozitívnych skúseností a zážitkov. Náš pohľad späť za posledným júnovým víkendom prinášajú nasledovné riadky.

Prípravy na UAFA CUP 2016 sa začali už na jeseň 2015 a do prípravy turnaja investovalo mnoho ľudí veľa svojho času, energie a síl. Už pred začiatkom turnaja sa začala naša práca vyplácať. Záujem o turnaj bol tak veľký, že sme museli zvýšiť počet tímov z plánovaných 24 na 32. Na turnaj dorazili družstvá z celého Slovenska, z domáceho Trenčína a jeho okolia, z Bratislavy, Žiliny až po Košice a Prešov. Zo zahraničia dorazili už stálice z Prahy, ďalej účastníci zo Záhrebu, Minsku a Grodna z Bieloruska a z belgického Liége.

dsc_0306

Program turnaja začínal už v piatok večer spriaznenou akciou na trenčianskom ostrove – koncertom kapiel Rúbanisko a Fajront pod holým nebom. Nad Váhom sa v piatkový večer ozývali rôzne jazyky, nadupaný punk a od hladiny rieky sa odrážali ohne pyra, ktoré svojou pôvabnou vôňou vypĺňali výbornú a priateľskú atmosféru. Tento príjemný večer pri Váhu bol skvelým otvorením víkendového programu.

dsc_0495

Na trenčiansky štadión na Sihoti začali od 8:00 prúdiť hráčky a hráči turnaja a ostatní návštevníci. Futbalový turnaj na hlavnom ihrisku prebiehal od cca 9:00 až do večera. Sme veľmi radi, že o účasť na turnaji bol taký veľký záujem, a to aj vďaka zmiešaným a ženským tímom, zahraničným hosťom a ľudom z celého Slovenska a Čiech, ktorí sa prišli zapojiť do tohto podujatia. Víťazstvo putovalo až do bieloruského Grodna, vďaka úspechu tímu Grodno Punx Crew. Gratulujeme im a veríme, že ich, aj ostatných účastníkov UAFA CUP 2016 privítame zase o rok.

dsc_0238

Program na štadióne ale nebol, ako je to zvykom, iba o futbalovom turnaji. Samozrejmosťou bolo jedlo, od vegan burgrov od OZ Vegánske hody, cez vege guláš, ale aj nevegan klobásy. Smäd sme hasili ako inak pivom, k dispozícii však bola aj kofola, výborná káva od Coffee Sheep a alko/ne-alko drinky z Oi!Bar. Turnajom nás hudobne sprevádzal najprv domáci Dj Wychitawacs , DJ Berkowitz a ako každý rok aj The Ugly Selectors. Patrí im veľká vďaka za to, že nám svojou pestrou hudobnou produkciou spríjemnili horúcu júnovú sobotu. Okrem toho sme tento rok pripravili aj širší sprievodný program. Vďaka Flow Controll ShopFrantiškovi Radačovskému prebiehal počas celého dňa graffiti workshop. O pár krokov ďalej bola možnosť zastrieľať si z praku na rôzne terče – Tiso, Hitler, Stalin, Kotleba. Napriek horúcemu počasiu prebehol aj tréning v thajskom boxe s hojným počtom účastníkov.

dsc_0209

Po turnajovej časti sa akcia presunula do klubu Lúč. Večerný program odštartovala diskusia s pani Monikou Vrzgulovou, riaditeľkou dokumentačného strediska holokaustu a s pani Vierou Barátovou, ženou, ktorá zažila fašistický režim Slovenského štátu a ktorej rodina pretrpela holokaust. Rozprávali sme sa o priamych skúsenostiach p. Barátovej s fašistickou diktatúrou, ako aj o aktuálnej situácii a politickom vzostupe novej generácie slovenských fašistov. Diskusia, i keď ťažká, bola veľmi podnetná a jej hlavným odkazom, aj od samotnej pani Barátovej je potreba prekonať pasivitu a aktívne sa postaviť voči hrozbe fašizmu, rasizmu a prenasledovania menšín, kým na to máme čas, priestor a možnosti.

dsc_0331

Po politickej diskusii dostali priestor hostia z Chorvátska z White Angels Zahreb – zo záhrebského D.I.Y. klubu NK 041 Zahreb. Tí odprezentovali svoj klub od začiatku po súčasnosť – od zrodu myšlienky založiť si vlastný klub fanúšikmi, cez všetku prípravu a úskalia, až po reálne fungovanie klubu. Bolo naozaj inšpirujúce vidieť, ako z malej fans scény vznikol samostatný klub, ktorý si riadia sami fanúšikovia, ktorý spája ľudí – antifašistov, punkovú a radikálnu scénu, prisťahovaleckú a utečeneckú komunitu a klub, na ktorého zápasy chodí priemerne 200 ľudí v najnižšej chorvátskej lige. Sme veľmi radi, že chalani z White Angels Zahreb si našli čas a priestor navštíviť náš turnaj. Po nich už postupne začínala večerná zábava.

Koncert otvorili Heretix z Bratislavy a pripravili atmosféru pre ďalšie predstavenia. Tomu, čo nasledovalo po nich nasvedčovala už pyroshow, ktorá sa pred klubom spustila. Po Heretix totiž nasledovali talianski Los Fastidios, ktorí boli hudobným vrcholom tohto ročníka. Ich „Antifa hooligans“ znelo z Lúča a nočnými ulicami Trenčína ešte dlho po ich vystúpení. Po Los Fastidios prebrala taktovku bratislavská úderka Munícia, kapela, ktorú sme opäť radi privítali na UAFA CUPe. Posledné vystúpenie bolo od The Unabomber Manifesto z belgického Liége. Až v skorých ranných hodinách ukončila zábavu Brigada Rakija.

dsc_0718

UAFA CUP 2016 bol pre nás plný skvelých zážitkov, dôležitých skúseností a poučení. Veríme, že účastníci sa na ňom nie len zabavili a oddýchli si, ale že si so sebou zobrali aj ponaučenia, zážitky a motiváciu do ďalších aktivít všedného života. UAFA CUP je, bol a bude benefičnou akciou. Tento rok sme vďaka podpore všetkých zúčastnených využili peniaze až na dva účely. Prvým bola podpora mladej Simony Jančovej a jej rodiny. Pre Simonu, ktorá od narodenia trpí viacerými postihnutiami sme mohli zakúpiť bicykel vyhovujúci jej potrebám, jej úsmev pri osobnom odovzdaní na turnaji bol naozaj veľavravný. Druhá časť financií poputuje na podporu rodín aktivistov z Partizanu Minsk, ktorí momentálne sedia vo väzení kvôli protifašistickým aktivitám. Celkovo sme na benefičné účely tento rok vyzbierali 1700€. Za to patrí všetkým účastníkom obrovská vďaka!

dsc_0460

Záverom chceme poďakovať všetkým, ktorí pomohli turnaj zrealizovať a starali sa o jeho celý priebeh. V prvom rade sú to ľudia, ktorí na turnaji pracovali dlhé mesiace od nás, ale aj z Ultras TrenčínLégia Laugaricio a všetci dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ktorí priložili ruku k dielu. Vám patrí najväčšia vďaka. Chceme poďakovať aj klubu AS Trenčín za poskytnutie štadióna a priestorov, ale aj za podporu pri príprave podujatia. Na záver patrí ešte raz vďaka všetkým návštevníkom a účastníkom UAFA CUP 2016. Či športuješ aktívne, či si ultras, aktívny fanúšik alebo je futbal len tvoje rozptýlenie v dnešnom svete zhonu a stresu, je dôležité v tejto dobe držať sa svojich princípov a postojov. V čase, kedy je nová generácia rasistov, fašistov a populistov na vzostupe, kedy sú opäť prenasledované menšiny a ľudia iného etnika, musíme sa ako antifašisti a antifašistky organizovať, spájať a spolupracovať. Aj preto vznikol UAFA CUP ako taký a my pevne veríme, že budúci rok s nami prídeš osláviť piaty ročník turnaja!

ŠPORTU ZDAR A FAŠISTOM ŽIADEN PRIESTOR!