Viedenská fans scéna nie je iba o Austrii a Rapide. Mimo rakúskej bundesligy, v Regional Liga Ost (tretia liga východ), hrajú dva najstaršie viedenské kluby – First Vienna FC 1894 a Wiener Sportklub. Tieto kluby spája nie len dlhovekosť, ale i názory ich fanúšikov. Fanúšikovia oboch klubov sú otvorene antifašistickí a politicky angažovaní.

Derby medzi First Vienna FC a Wiener Sportklub dostalo označenie “Derby of love”, teda derby lásky. Tento názov vznikol v deväťdesiatych rokoch.  Jednak preto, že derby medzi Rapidom a Austriom sprevádzali a stále sprevádzajú časté bitky a rioty, ale aj preto že fans scény mali k sebe veľmi blízku. Ľudia z Friedhofstribüne (Wiener Sportklub) a Vienna Wanderers (First Vienna FC)  sa poznali z koncertov a antifašistických demonštrácií. Dnes už je však používaný hlavne médiami a pomenovanie „Derby of love“ je skôr marketingová vec. Dnes už vzťahy fanúšikov  nie sú až tak vrelé ako na začiatku, stále medzi nimi panuje priateľská atmosféra. A čo viac, na ich vzájomné derby zápasy chodieva priemerne šesť až sedem tisíc ľudí.

 

dav

 

Prinášame ti report, ktorí nám zaslali kamoši a kamošky z Ultras Trenčín, ktorí na pozvanie fanúšikov First Vienna FC prvýkrát zavítali na toto špecifické derby:

Koncom augusta sme hrali odvetný zápas play-off EL na pôde Rapidu Viedeň, kde sa k nám do sektoru hostí pripojila skupina fans najstaršieho klubu v Rakúsku – First Vienna FC 1894. Prakticky obratom prišla pozvánka na návštevu niektorého ich zápasu (3. najvyššia súťaž), voľba padla na domáci zápas 11.11. proti spriaznenému klubu Wiener Sportklub, nazývanom aj “The Derby of Love”.

V týždni zápasu sa vykryštalizuje zostava, nakoniec v piatok popoludní vyráža prvá skupinka vlakom, ostatní cestujú autami. Spoločne sa schádzame v konečnom počte 14 ks pri štadióne Hohe Warte vo štvrti Döbling, ktorá je počtom obyvateľov porovnateľná s naším mestom. Zápas má začať o 19:00, avšak pred bránou štadióna sa tlačí stále veľa ľudí, a tak sa výkop posúva na 19:15 – pekné ústretové gesto voči fans. Kontroly pri vstupe nie sú prakticky žiadne, len sa naskenuje vstupenka. Podľa domácich sú kontroly prevažne zo začiatku, keď sa nestíha, usporiadatelia už na to kašlú. Nečudo, že si niektorí ultras dávajú načas. Hneď mierime do sektoru domácich, kde to už vrie a prichádzame práve v čase, kedy sa vyťahuje choreo. Následne po dohode vyberáme miesto na plote a vešiame vlajku. Niektorí domáci sú zaskočení, že medzi sebou vidia červeno-biele šále a čiapky. Viacerí sa nám prihovárajú a sú z našej návštevy milo prekvapení. Nájdu sa aj takí, ktorí pri zmienke, že sme z Trenčína hneď spomenú hokejovú Duklu, ale po chvíli je im všetko jasné. Stretáme napr. aj staršieho fanúšika Interu BA, ktorý bol už na štvrtom derby, domáci si o ňom myslia, že je tajný, kto vie…

dav

dav

dav

 

Vo chvíli keď jeden z nás chce ísť spraviť pár fotiek spoza bránkovej čiary, chlapík vysvetľuje, že on nedáva povolenie a naopak hneď sám priznáva, že je (skurvený) fízel z kriminálky. Keďže na blízku nie je nikto iný, náš človek preskakuje plot a bez problémov sa pohybuje v okolí ihriska. Na protiľahlej tribúne sú fans hostí, ich support ťažko hodnotiť, ale je slabý. Zaujímavosťou u nich je to, že pri štandardke zvonia kľúčami ako my pred 27 rokmi. Support domácich šľape o poznanie lepšie aj napriek absencii bubnov a lídra s megafónom. Aj keď miestami to pôsobí celkom rozhárane a neorganizovane, celkový dojem je však dobrý a najmä druhý polčas si užívame vedenie žlto-modrých s domácimi priamo v centre diania. Treba povedať, že oba tábory zastávajú striktne antirasistické a antifašistické postoje, čo nám samozrejme imponuje. Cca v 70.min. začína pyroshow v podaní dymovníc, stroboskopov a pár bengálov, počas ktorej padá gól na 2:0, a tak eufória a emócie značne narastajú. Všetko si pozorne natáča kripo, na čo sme ale my v Trenčíne už dávno zvyknutí.

 

dsc09999 dsc10006

 

Po zápase prebieha klasická ďakovačka s hráčmi, potom sa presúvame pod tribúnu, kde s domácimi dávame spoločné fotky a chorále, hlavne v kontexte Scheiss Polizei. Následne sa presúvame do neďalekého klubu na afterparty. Najskôr sa v klube tlačia stovky ľudí vnútri aj vonku v krytých stanoch, postupom času to však redne a my sa spolu s domácimi výborne bavíme na vinylových setoch miestnych DJ´s až do skorého rána. Teda už len vlaková skupinka, nakoľko posádky s autami odišli skôr. V sobotu na obed naberáme smer BA/TN s pocitom, že návšteva Viedne bol skvelý nápad a už teraz sa tešíme na repete, či už u nás alebo opäť u našich nových kamarátov, ktorým patrí naša vďaka za prijatie a priateľskú atmosféru.
Trenčín & Vienna!

dsc10072

15139752_10205898455179296_1358532461_n

Foto: Ultras Trenčín a brucki.blogspot.com

Ďalšie fotky nájdeš tu