Tím Tribúny sú naše sa zúčastnil tohtoročného turnaja Antira St. Pauli 2012, ktorý sa konal od 25. do 27. mája v Hamburgu.

Turnaj sa koná každoročne od roku 2004 a zúčastňujú sa na ňom pozvané antirasistické a antifašistické fans a ultras skupiny. Na tohtoročnom turnaji sa zúčastnilo celkovo 38 mužských, ženských a zmiešaných tímov z Európy a Blízkeho východu.

Futbalový turnaj bol členený na turnaj ženských tímov a turnaj mužských a zmiešaných družstiev. Družstvá na turnaji sa skladali z dvoch rôznych skupín a tak sa našimi spoluhráčmi stali Green Brigade z Celticu Glasgow. V turnaji bol naš tím úspešný, kedže sa nám spoločnými silami podarilo vybojovať tretie miesto. Víťazom sa stal náš semifinálový premožiteľ – tím zložený z Infamous Youth (Werder Brémy) a Rude Lions (FC Kodaň). Ženský turnaj vyhralo družstvo žien FC. St. Pauli.

Antira je však viac ako len turnaj. Okrem koncertov kapiel a Djov, medzi ktorými boli napríklad aj katalánsky Opció K-95, sa konalo aj niekoľko diskusií, prezentácii a prednášok. V sobotu sa konalo hneď niekoľko sprievodných podujatí. Prvou bola diskusia s nemeckou svedkyňou nacistického režimu, dnes už pani v zrelom veku, ktorá poslucháčom prezentovala svoju skúsenosť so životom v nacistickom Nemecku a s účasťou v odboji. Poobede sa uskutočnila panelová diskusia o gentrifikácii (transformácia štvrtí a oblastí pracujúcich v trendové štvrte yuppies a iných zbohatlíkov) v Európe, keďže tento problém je na mnohých miestach veľmi aktuálny, vrátane Hamburgu a štvrte St. Pauli. Po nej sa konala ešte debata s bulharskými fans, ktorí prezentovali situáciu na ich tribúnach, kde dominujú rôzne rasistické, fašistické a white-power skupiny.

Večer sa uskutočnil už spomínaný koncert, ktorému prechádzala prezentácia o hudbe „šedej zóny“, zameranej na niektoré „apolitické“ kapely ktoré však sú prepojené na náckov. Koncert sa uskutočnil vo štvrti, ktorá prechádza gentrifikáciou a miestny zbohatlící len ustráchane sledovali pyro a spev pod ich oknami

V nedeľu kedy sa konala play-off časť turnaja a následné vyhlasovanie víťazov. Počas dňa bola zorganizovaná uskutočnila ešte jedna zaujímavá debata – o sexizme a homofóbii. Večer bol venovaní vyhláseniu víťazov a následným oslavám, ktoré trvali do bieleho dňa.

Antira bola pre nás skvelou, zaujímavou skúsenosťou, nielen preto že, sme boli na turnaji nováčikovia. Je to možnosť nadviazať nové kontakty, vymeniť informácie na ktoré zúčastnení môžu využiť vo svojich mestách a kluboch.