O modernom futbale na slovenský spôsob sme písali pri príležitosti otvorenia národného futbalového štadióna v marci 2019. Tento článok je jeho pokračovaním a jednou z odpovedí na to, čo proti nemu môžeme ako fanúšikovia a fanúšičky urobiť. Prinášame vám článok o inom, demokratickom ne-modernom futbalovom klube – Futbalovej Komunite Kozmos.

Moderný futbal

Na začiatok článku si pripomeňme, čo chápeme pod pojmom moderný futbal.

„Chápeme pod ním proces, v ktorom sa z fenoménu menom futbal stáva komerčne veľmi úspešný produkt určený na konzumáciu zákazníkmi, teda fanúšikmi priamo na štadióne alebo divákmi za obrazovkami TV. Spájajú sa s ním obrovské investície a toky súkromných peňazí do klubov, najmä na nákupy hráčov – v prenesenom zmysle slova novodobých žoldnierov a gladiátorov v novodobých arénach – bezduché štadióny častokrát bez možnosti státia fans, neskutočne prehnané ceny vstupeniek či zvýšená kontrola a „buzerácia“ zo strany usporiadateľov, SBS a polície. V konečnom dôsledku však ide len o jedno – o zisk. Futbal generuje obrovské peniaze: reklama, vysielacie práva, biznis plány, predaje hráčov, vplyv, korupcia… Je to proces, v ktorom sa futbal, ako vec verejná, dostáva do súkromných rúk extrémne bohatých ľudí, ktorí ho spravujú a rozhodujú o ňom v zmysle trhovej a kapitalistickej logiky. Z futbalu je už viac šou a zábavný priemysel než niečo, čo by spájalo ľudí a vytváralo spoločenské väzby. Najčastejšie sa moderný futbal spomína v súvislosti s najväčšími európskymi ligami a medzinárodnými súťažami na čele s Ligou majstrov, ktorá je považovaná za jeho absolútne najvyššiu úroveň, v ktorej sa točia nepredstaviteľné peniaze.”

Moderný futbal predstavuje pekne zabalený, upravený a ligotavý produkt, ktorý sa dobre predáva. Nové štadióny – spravidla na sedenie, veľké prestupy, drahé lístky, neustála kontrola v podobe kamerových systémov a sbs, bohatí mecenáši, reklama, sponzori, nejasné financovanie a čoraz menšie puto medzi klubom a fanúšikmi. To je moderný futbal. Čo je viac jeho opakom, ak nie klub, ktorý hrá zápasy na malom štadióne, klub, ktorý demokraticky vlastnia a spravujú jeho fans, klub, ktorý nie je tovar, ale komunita?

V sérii článkov a rozhovorov sme sa venovali klubom, ktoré založili fanúšikovia. Tieto kluby, ktoré prepájajú futbal s antifašizmom, sociálnymi a anti-kapitalistickými hnutiami sú jasným príkladom toho, že futbal nemusia kontrolovať iba bohatí, či veľké firmy. Ukazujú nám, že pokiaľ chceme, môžeme si vytvoriť vlastné štruktúry, o ktorých budeme rozhodovať iba my.

Od polky dvetisícich rokov vznikli po celej Európe viaceré kluby, ktoré fungujú na horizontálnych a demokratických princípoch. S niektorými z nich, ako napr. NK Zagreb 041 , Quartograd alebo FC Tarraco, sme v minulosti urobili rozhovory a mnohí z vás poznajú aj poľský klub AKS Zly z ich účasti na UAFA CUP-e. Nemusíme sa však už baviť iba o iných krajoch Európy.

FUTBALOVÁ KOMUNITA KOZMOS

Nápad založiť demokratický futbalový klub v Bratislave vznikol pred niekoľkými rokmi. Myšlienkou bolo vybudovať nie len futbalový klub, ale aj komunitu okolo neho, ktorá  bude postavená na demokratických, inkluzívnych a samosprávnych myšlienkach. Reálne obrysy začal tento nápad dostávať až koncom roka 2018, kedy sa začali prvé otvorené stretnutia.

Úplne si spomínam na prvé stretnutie, ktoré sa konalo 11.12.2018 v Stupavare. Na internete sa ku mne dostala výzva, že sa bude konať neformálne stretnutie ľudí, ktorí by chceli v Bratislave vytvoriť futbalový klub. Myšlienka ma od začiatku úplne nadchla, úprimne som si to vôbec nevedel predstaviť, no atmosféra a odhodlanie, ktoré sálalo z ľudí bolo strašne silné.“spomína Martin, člen koordinačnej skupiny FK Kozmos.

Archívna fotka z prvého otvoreného stretnuti

Po tomto prvom stretnutí nasledovali ďalšie, z ktorých vznikli skupiny ľudí, ktoré pracovali na celkovej príprave. Založenie klubu si vyžaduje splnenie niektorých formálnych a právnych povinností, ale aj vyriešiť mnohé logistické a praktické záležitosti. 

Na ďalších stretnutiach to začínalo všetko dostávať reálnejšie kontúry. Jeden mal známeho maséra v dedinskom klube v piatej lige, druhý poznal funkcionára v oblastnom zväze a od každého sme sa dozvedeli zopár informácií ako na to.“ hovorí Martin a dodáva, že klub sa podarilo založiť tak rýchlo, že to neočakávali ani na futbalovom zväze. Futbalová Komunita Kozmos (FK Kozmos) oficiálne vznikla v roku 2019 registráciou ako občianske združenie, asi pol roka od prvého stretnutia.

Demokraticky a nehierarchicky

Od začiatku formovania klubu bolo jasné, že pôjde o niečo iné, než bežný futbalový klub. FK Kozmos sa jednoznačne vymedzuje proti modernému, komerčnému futbalu a zastáva jasnú antifašistickú pozíciu, a teda aj odpor voči rasizmu, sexizmu, homofóbii či nacionalizmu. Ďalším princípom FK Kozmos je to, že je demokratický a rovnostársky. O dianí v klube rozhodujú jeho členovia (fanúšikovia), ktorí majú možnosť rozhodovať o všetkom, čo sa v klube aktuálne deje.

„Nemáme klasické štruktúry, nemáme hierarchiu v tom tradičnom slova zmysle. U nás nerobíme rozdiel v tom, či si klub pomáhal zakladať alebo si doňho vstúpil len minulý týždeň. Tvoj hlas je úplne rovnaký. Zároveň nikoho do ničoho nenútime. Keď nechceš alebo nemáš čas pomáhať, vôbec to nevadí. Sme radi, ak prídeš aspoň na zápas a odnesieš si z toho dobrý zážitok.“ vysvetľuje Martin. Klub sa skladá z členov a členiek, ktorí a ktoré rozhodujú o dianí v klube. Na to, aby sa niekto stal členom, musí súhlasiť s princípmi fungovania klubu a zaplatiť členský poplatok – tak, ako mu, či jej dovoľuje situácia. Raz až dvakrát za rok sa koná valné zhromaždenie všetkých členov, kde sa rozhoduje o hlavných otázkach klubu. Okrem toho v FK Kozmos fungujú akčné skupiny otvorené aj osobám, ktoré nie sú členmi, no stotožňujú sa s princípmi klubu. Tieto skupiny pracujú na konkrétnych témach, ako organizovanie a príprava zápasov a tréningov, aktivitám fans a fanklubu, financiám alebo mediálnej práci. Valné zhromaždenie volí aj takzvanú koordinačnú skupinu, ktorá spravuje klub a koordinuje prácu akčných skupín.

Klub so správnymi hodnotami

Futbalový tím FK Kozmos sa začal budovať na jar 2019 a najprv boli obavy, či sa nájde dosť ľudí, ktorí budú chcieť hrať futbal. Klub však nakoniec dokázal prilákať takmer 40 hráčov. Mnohí z nich hľadali možnosť hrať futbal v Bratislave, iní hrávali v žiackych, či mládežníckych súťažiach a vďaka Kozmosu „reštartovali“ svoje futbalové kariéry. Kozmos svojou myšlienkou dokázal osloviť mnohých ľudí. Pre Martina to bola možnosť mať klub s hodnotami, za ktorými môže stáť.  

„Ja som sa zapojil lebo milujem futbal. Narodil som sa v Bratislave a celé detstvo som chodil na Slovan. Čím som bol však starší, tým sa mi klub viac a viac vzďaľoval, až som na Brickfield prestal chodiť úplne. Útechu som našiel v podobe Petržalky, s ktorou som si zažil pár krásnych chvíľ. Hralo sa na parádnom štadióne, v nedeľu doobeda a hral sa tam pár rokov najlepší a najútočnejší futbal v lige. To, ako sa k Petržalke zachoval Kmotor (Ivan Kmotrík st. – mecenáš a biznismen, bližšie o jeho aktivitách aj TU), považujem dodnes za najväčšie chrapúnstvo. Klub úplne pochoval a ako ranu istoty mu ešte aj nechal zbúrať štadión, na ktorom sa dodnes nezačalo stavať tak, ako to vtedy veľkohubo proklamoval. Vtedy som na slovenský futbal úplne zanevrel. No a potom prišla táto výzva. Urobiť si vlastný klub s hodnotami, na ktoré môže byť človek právom hrdý, fanúšikmi, za ktorých sa nemusí hanbiť. Povedal som si, že sa jednoducho musím zapojiť.“

Kozmos má dnes oficiálne 92 členov a členiek, vrátane troch zahraničných a priemerná domáca návšteva je 100 osôb. Ukázalo a ukazuje sa, že je dosť ľudí, ktorí sa stotožňujú s myšlienkou demokratickej kontroly futbalu, ako aj so sociálnym a antifašistickým odkazom FK Kozmos. 

Fans a komunita

Kozmos hrá svoje domáce zápasy v Bratislave na Mladej Garde, malom štadióne blízko vysokoškolských internátov, ktoré navštevuje naozaj veľmi príjemná, pestrá a zaujímavá skupina ľudí. Rodiny s deťmi, muzikanti, dj´s, rôzne bratislavské postavičky, ale aj futbaloví nadšenci a nadšenkyne, ktorí a ktoré v Bratislave nemali kam chodiť na futbal. Vďaka nim má Kozmos aktívnu a hlasnú podporu nie len na domácich zápasoch, ale aj na výjazdoch. Či už v rámci Bratislavy alebo v okolitých obciach.

 „Atmosféru na zápasoch sa snažíme budovať. Je to dlhodobá práca. Na výjazdoch je to super. Sú miesta, kde Kozmos dokáže vytvoriť takú atmosféru, že nám potom chodia gratulovať aj domáci fanúšikovia.“ hovorí Martin a verí, že sa im podarí vybudovať ešte širšiu a aktívnejšiu fanúšikovskú základňu. Napomáha tomu aj skutočnosť, že sa stretávajú hlavne s pozitívnymi reakciami od hráčov iných klubov, delegátov a rozhodcov. Kozmos nie je umelý klub, ktorý by vznikol za pomoci veľkej finančnej injekcie, a aj preto je na dobrej ceste, aby mohol budovať iný futbal.

Prvý výjazd na pôdu Slávia Ekonom

Komunita je nosným elementom v samotnom názve FK Kozmos a jej budovanie je jedným z hlavných cieľov klubu. Tvoria ju členovia a členky, hráči a (budúce) hráčky, fans a všetci, ktorí klub podporujú a prikladajú ruku k dielu. Kozmos chce byť dlhodobo nie len obyčajným futbalovým klubom, ale aj jedným z príkladov iného fungovania (v) spoločnosti. Princípy solidarity, vzájomnej pomoci a demokracie patria medzi hlavné hodnoty klubu.

Kozmos je budúcnosť

V čase pandémie COVID-19 sa nejeden klub dostal do zložitej situácie. Je to výzva aj pre Kozmos. Ten ale má jednu výhodu, a to že vďaka financovaniu, ktoré pozostáva najmä z členských a dobrovoľných príspevkov a nie od sponzorov, je v tejto situácii finančne udržateľný a nehrozí mu finančný kolaps.

Ďakovačka hráčov FK Kozmos po zápase

Po reštarte športu, primárne futbalu chce klub pokračovať v začatej práci, rozširovať komunitu, ďalej prepájať členky, členov a fans s klubom a posilňovať svoju štruktúru. Klub chce taktiež rozšíriť prácu o podporu mládeže zo znevýhodneného prostredia a plánuje robiť otvorené tréningy pre verejnosť. Víziou je aj ženské futbalové družstvo. To všetko podľa Martina smeruje k spoločnému cieľu: „Chceme na Gardu dostať čo najviac nových ľudí, ktorí sa prídu zabaviť a užiť si futbal inak, ako boli doteraz zvyknutí – za vysoké vstupné, pri zlej klobáse, riedenom pive a otravnej hudbe.“

Oktobróvy turnaj s mládežou z chudobného prostredia bratislavských Kopčian.

V súčasných obmedzeniach a čase bez futbalu nám ako fans zostávajú hlavne spomienky na zážitky z minulosti, a práve tie sú motiváciou do ďalších aktivít na tribúnach, aj mimo nich. Martin, rovnako ako ostatní fans FK Kozmos, sú na tom rovnako.

„Najlepšie zážitky boli určite prvý súťažný a posledný domáci zápas zimnej sezóny. Ten prvý duel bol silný preto, že v príprave, kedy sa mužstvo len zohrávalo a tvorila sa kostra tímu, sme prehrali každý zápas. Naše očakávania preto neboli prehnané. Na Mladú gardu prišlo B-čko Tomášova. Ja som od známeho počul, že tam hrá vždy zopár chlapcov z Áčka, ktoré hrá predsa len o tri ligy vyššie. Na náš prvý zápas prišlo 150 ľudí a nakoniec sme vyhrali 3:2. Po zápase sme išli všetci spolu do Cvernovky – hráči, tréner, aj fanúšikovia a bolo to fakt krásne. No a ten posledný… Kto bol ten vie, strašná kaša.“

FK Kozmos je jasným príkladom toho, že sami vieme riadiť a tvoriť nie len futbal, ale aj spoločnosť podľa našich hodnôt – demokraticky, antifašisticky a bez kapitalizmu. Nepotrebujeme na to nikoho iného, než samých seba a chuť a silu spolupracovať. Záverom prajeme FK Kozmos veľa vydarených krokov v budúcnosti a takisto nových fanúšikov, pretože je pravdou to, čo sa spieva v najobľúbenejšom chorále – „Kozmos (takmer) najlepší!“

Nezabudni sledovať Kozmos na Facebooku a Instagrame! A ak chceš viac, vypočuj si prvý podcast s trénerom Jožkom a obrancom Ďurom o tom, čo znamená byť súčasťou demokratického futbalového klubu FK Kozmos.