Tento článok je druhou časťou cyklu – Kríza futbalu? V prvom dieli sme sa pozreli na bankroty, finančné problémy a osudy niektorých slovenských klubov. Táto časť sa zamerá na osudy troch klubov zo zahraničia – škótsky Glasgow Ranger, anglický Wimbledon FC a rakúsky Austriu Salzburg. Všetky tri prípady sú špecifické a významné, lebo poukazujú na rôzne dôvody a následky bankrotov.

Bankroty klubov začínajú v 20. rokoch minulého storočia. Možno prvými zbankrotovanými boli Gretna FC zo Škótska, no už v 10. a 20. rokoch sa veľmi blízko bankrotom priblízili dnešné veľkokluby ako Manchester United alebo Arsenal Londýn. Bankroty futbalových klubov sú teda fenomény, ktoré sprevádzajú organizovaný futbal posledných 100 rokov. Zatiaľ najvýznamnejší v histórií takýchto bankrotov prišiel tento rok – v podobe krachu Glagow Rangers

Krach obra – Glasgow Rangers

Ibrox Stadium, home of Rangers Football Club

Škótska najvyššia súťaž tento rok postráda svojho 54-násobného víťaza a klub ktorý vyhral viac domácich súťaží než hociktorý iný klub na svete. Ide o Glasgow Rangers, ktorý momentálne bojujú v škótskej tretej divízií (4. liga). Klub sa ocitol po bankrote na začiatku tohto roku. Pád Glasgow Rangers je do dnešného dňa bezpochyby najväčším finančným krachom klubu.

Finančné problémy Rangers sa začali vyhrocovať potom čo sa klub nedokázal kvalifikovať do Ligy Majstrov na začiatku sezóny 2011/2012, keď v poslednom kvalifikačnom kole vypadli s Malmö. Rangers, tak ako mnoho iných klubov sa spoliehali na príjem z Ligy Majstorov. Len peniaze za televízne práva a účasť v skupine LM predstavujú viac ako 7 miliónov Eur, k čomu sa mohli prirátať aj ďalšie bonusy za získane body, víťazstvá a prípadný postup zo skupiny. Liga Majstrov je dobrý biznis.

images

Finančný manažment klubu nebol dlhodobo najlepší, zatiaľ čo klub musel z finančných dôvodov predávať hráčov, majiteľ klubu si kupoval drahé vily a podobné excesy. Finančné straty klubu vždy kryli buď predaje hráčov alebo peniaze z Európskych súťaží. Rangers však už niekoľko rokov bojovali s poklesom návštevnosti, európskymi neúspechmi, keďže v posledných rokoch sa niekoľkokrát museli porúčať už v kvalifikácii. Posledným klincom bola pokuta od britskej vlády vo výške skoro 30 miliónov Eur za daňové úniky. Majitelia klubu sa na jar snažili nájsť kupca, ktorý by klub kúpil a zachránil, ale nikto nechcel nastupovať do potápajúcej sa lodi. Klub tak dokončil uplynulú sezónu a následne prišiel bankrot a s ním spojené rozpredanie hráčov a majetku, na vyplatenie pohladaviek. Potom čo boli vyrovnané, tak bolo klubu umožnené prihlásiť sa do Third Division ktorú momentálne vedie (11. kolo). Rangers teraz čaká dlhá cesta naspať na vrchol škótskeho futbalu.

Odchod Wimbledon F.C.

Wimbledon_fc

Ďalším klubom, na ktorého osud sa pozrieme je Wimbledon F.C. Tento názov už dnes mnohým veľa nepovie, no tento klub počas svoje histórie od roku 1889 do 2004 vyhral viacero trofejí vrátane FA Cup a v 80. tych a 90. tych rokoch sa klub stabilne držal v anglickej najvyššej súťaži (od roku 1992 Premier Leagu, predtým Championship). Prípad Wimbledonu je špecifickým, lebo klub znamenal presun a premenovanie celého klubu.

Na začiatku 21. storočia mal už Wimbledon značné finančné problémy, hromadiace sa dlhy spôsobené neúspechom v lige a zlým hospodárením majiteľa klubu. Rolu zohral aj starý štadión, ktorý nespĺňal nové bezpečnostné kritéria a jeho renovácia by bola finančne náročná. Majiteľ sa chcel krachujúceho klubu zbaviť a potenciálneho kupca našiel v konzorciu okolo podnikateľa Peta Winklemana, ktoré sa snažilo pritiahnuť klub do regiónu okolo mesta Milton Keynes (ďalej MK), v ktorom už toto konzorcium budovalo moderný štadión. V Auguste 2001 klub oznámil svoj plán na odchod do MK, čo vzbudilo vlnu odporu medzi fanúšikmi. Tí sa najbližšiu dobu snažili bojovať o udržanie klubu vo Wimbledone. Proces odchodu však už nebolo možné zastaviť a vyvrcholil v sezóne 2003/2004, kedy klub vstúpil do nútenej správy, vtedajší majiteľ predal svoj podiel v klube a noví majitelia presunuli tím do MK. Klub odohral zvyšok sezóny pod starým názvom, ale od sezóny 2004/2005 vystupuje pod novým názvom, logom a s novými farbami MK Dons.

Fanúšikovia AFC Wimbledon pri postupe do League Two

Fanúšikovia AFC Wimbledon pri postupe do League Two

V čase bankrotu klubu a jeho vstupu do nútenej správy bol osud klubuuž fanúšikom už jasný. Keďže odchodu klubu už nebolo možné zabrániť, rozhodli sa zachovať jeho tradíciu. V roku 2002 založili AFC Wimbledon, ktorý mal pokračovať v tradícii Wimbledon F.C. Klub, na ktorého založenie a administráciu sa finančne zložili fanúšikovia, ktorí sú členovia klubu, začal v najnižšej miestnej súťaži, no dnes už pôsobí v profesionálnom futbale. Príbehu AFC Wimbledon sa budeme venovať v ďalšom článku z cyklu – Kríza futbalu?. Faktom ostáva, že AFC Wimbledon sa stal vzorom pre fanúšikov v Anglicku, ale aj inde na svete.

Moderný (rakúsky) futbal – Austria Salzburg

SV_Austria_logo

V našom regióne bude známejší príbeh Austrie Salzburg. Austria patrila k historicky väčším rakúskym klubom, s niekoľkými ligovými titulmi, pohármi, superpohármi a dokonca druhým miestom v pohári UEFA a to všetko do roku 2005. Klub sa však už od 80. tych rokoch boril s dlhmi, keď napríklad v roku 1972 mal klub dlh cez 10 miliónov Shillingov, v 83. to bolo znova 12 milónov. Tie boli vždy vyriešené vstupom nového investora, vlastníka alebo zmenou ekonomického statusu klubu – napr. od roku 2000 bola Austria SROčkou. Najväčšie úspechy klub dosahoval v druhej polovici 90.rokov, ale od roku 2000 sa klubu prestávalo dariť a sezóne 2004/2005 takmer vypadáva z najvyššej súťaže.

Práve na konci sezóny 2004/2005 sa objavil záujemca, ktorý chcel do klubu výrazne investovať a navrátiť ho vrchol rakúskeho futbalu. Tým investorom bola spoločnosť Red Bull. Prvé ohlasy fanúšikov na kúpu klubu touto firmou boli veľmi pozitívne. Red Bull sľuboval peniaze, úspech a kvalitné posily. Za peknými slovami sa však skrývali hlavne záujmy firmy.

Red Bull ako firma dlhodobo sponzoruje rôzne, hlavne adrenalínové športy ako súčasť svojej reklamnej stratégie. Jedným z dlhodobých cieľom firmy bolo prerážať na nové „športové“ trhy obzvlášť na ten futbalový, keďže futbal je najobľúbenejším športom na svete. Neúspechy a zlá finančná situácia Austrie a jej dlhy ponúkli firme Red Bull možnosť presadiť sa priamo v domácej krajine.

V júni 2005, necelé dva mesiace po kúpe Austrie, nové vedenie predstavilo svoju víziu budúcnosti klubu. Originálne farby – fialová a čierna – boli nahradené novou kombináciou bielej a červenej a zmenilo sa logo a názov klubu. Z Austrie vznika Red Bull Salzburg a v jeho logu sú dvaja červený býci a futbalová lopta. Ako čerešnička na torte pôsobili vyhlásenie nového vedenia, že sa jedná o nový klub „bez histórie, bez tradície, bez archívu“. Tento čin však neostal bez odozvy fanúšikov.

Verní fanúšikovia Austrie sa rozhodli konať proti jasnému pošliapavaniu tradície ich klubu. Vzhľadom na situáciu vo vedení sa fanúšikovia rozhodli nasledovať vzor AFC Wimbledon a 9.10.2005 bol registrovaný klub SV Austria Salzburg. Klub, vlastnený fanúšikmi, bojuje od najnižšej rakúskej súťaže a v tejto sezóne pôsobí v tretej najvyššej súťaži. A to spolu s B-čkom Red Bull, ktorým v minulej sezóne klub uštedril dlho-očakávanú porážku.

Union Ultrá 99 (Austria Salzburg) a reportáž zo zápasu medzi SV Austria Salzburg a Redbull Juniors z minulého roku

Union Ultrá 99 (Austria Salzburg)

Reportáž zo zápasu medzi SV Austria Salzburg a Redbull Juniors z minulého roku

Záver

Prípady klubov, na ktoré sme sa v tomto článku zamerali, nie sú celkom určite jediné prípady bankrotu či dlhových problémov klubov. Nevenovali sme sa napríklad bankrotom známych klubov ako Leeds United, ACF Fiorentina alebo Servette Ženeva. Nepozreli sme sa na problémy s dlhmi klubov ako Valencia, Manchester United (ktorého dlh je momentálne vyše 500 miliónov Eur) alebo aj Barcelony. To všetko z jednoduchého dôvodu – prípadov bankrotov a finančných kríz klubov je neúrekom, v každej krajine kde existuje profesionálny futbal nájdeme takýchto príkladov niekoľko.

Konkrétne prípady bankrotov sa od seba v špecifických dôvodoch odlišujú, ale majú minimálne jednu vec spoločnú. Tou sú dlhy, ktoré môžu vznikať z následkov vytunelovania klubu, zlého hospodárenia s financiami, pár nevydarených predajov a kúp hráčov alebo zo stúpajúcich nákladov na fungovanie klubu.

Finančné problémy klubov sú však zároveň aj dôsledkom súčasného ekonomického systému, v ktorom žijeme – kapitalizmus. Logika fungovania a tlaky kapitalizmus pôsobia deštrukčne aj na futbalové klub a šport ako taký. Tomu ako kapitalizmus – konzum, konkurencia a zisk pôsobia na nás fanúšikov sa plánujeme v budúcnosti bližšie venovať.

V ďalšom článku Kríza futbalu?, sa pozrieme na to, čo môžeme ako fanúšikovia v prípadoch bankrotov a finančných problémov klubov robiť a ako im môžeme predchádzať. Pozrieme sa teda na niekoľko rôznych prípadov, kde boli aktivity fanúšikov úspešné – ako napríklad AFC Wimbledon, Austria Salzburg ale aj Bohemians 1905 alebo FC United of Manchester.