Tento článok sa zaoberá udalosťami uplynulého víkendu (17-18.8.2018). V tento víkend sa odohralo na naše pomery, veľmi veľa rôznych “incidentov” – od výbušniny na pasienkoch, po násilné konflikty s SBS a PZSR v Michalovciach. Chceme sa preto na tieto udalosti pozrieť inak ako mainstreamové média. Tento článok obsahuje zhrnutie udalostí tohto víkendu, poukazuje na niektoré otázniky s nimi spojené a hľadá hlbšie súvislosti, než len “zlých chuligánov”. Domievame sa, že načasovanie a koncentrácia týcho “incidentov” nieje náhodné a napomáha k presadzovaniu ďalších represií voči fanúšikom.

To, čo sa odohralo tento víkend na niektorých slovenských štadiónoch ako keby ani nebolo skutočné. Výbušnina v sektore hostí na Slovane, zásahy polície a SBS voči fanúšikom Prešova v Michalovciach a podobný zásah SBS na domácich, policajná šikana Žilinčanov na ceste do Trnavy, napadnutie fans Petržalky SBSkou v Púchove a nakoniec, ako čerešnička, konflikt v Slovenskom Grobe na zápase s Interom s mačetami a motykami. Toľko „incidentov“, ako tento víkend, sa na našich štadiónoch neudialo snáď za celú uplynulú sezónu.

Zaujímavé je, že všetko sa to udialo vo chvíli, kedy zákon č. 479/2008 Z. z, ktorý okrem iného špecifikuje bezpečnostné opatrenia na futbalových zápasoch, prechádza novelizáciou, ktorá by priniesla nové postihy, nové opatrenia a v jednoduchosti ťažší život pre aktívnych fanúšikov. V svetle týchto okolností nepôsobia udalosti uplynulého víkendu  príliš reálne. Ale všetko po poriadku. Tento článok sa chce pozrieť na udalosti uplynulého víkendu v trochu inom svetle, než v mediálnej hystérií, ktorá sa v uplynulých dňoch rozpútala.

Začnime navrhovanou novelou zákona č. 479/2008 Z. z. Ten sme vám už v krátkosti predstavili v predchádzajúcom článku (Link). Čo by sa touto novelou malo meniť? V prvom rade ide o uľahčenie podmienok pre udeľovanie zákazov vstupov na štadión, ktoré po novom môžu trvať až päť rokov a je možné ich dostať aj za udalosti, ktoré sa odohrali mimo štadióna. Ďalšou novinkou bude to, že na rizikové zápasy budú lístky vydávané iba na občiansky preukaz. Prísnejšie postihy majú prísť za vnášanie pyra na štadión, či vlajok cudzích štátov alebo „extrémistických“ symbolov. Prerobiť sa má aj databáza „futbalových výtržníkov“, ktorá už existuje, no bude obsahovať fotky a zábery z videokamier. To, čo bude čakať osoby v tomto registri, si môžeme len domýšľať, ale predpokladáme, že pôjde o hlavných adeptov na  zákaz vstupu. Ako bonus, po novom bude zakázané zahaľovať si tvár – pre ľahšiu identifikáciu kamerovým systémom či pre potreby PZSR a SBS.

Je teda jasné, že táto novela prináša nové represívne opatrenia na „boj s diváckym násilím“, dáva SBS a PZSR do rúk nové nástroje ako šikanovať fanúšikov a, v skutočnosti, nie je ničím iným než ďalšou vlnou represie voči existujúcim aktívnym fanúšikom. To, že sa práve v parlamente preberá táto novela, nám ukazuje možný kontext udalostí tohto víkendu, na ktoré sa teraz môžeme bližšie pozrieť.

Ako prvý určite stojí za zmienku „incident“ na zápase Majstrovstiev regiónu Bratislava, v Slovenskom Grobe, kam zavítal Inter Bratislava a spolu s ním, na túto súťaž určite početná, skupina fanúšikov. Tento „incident“ si vyberáme ako prvý, pretože je z najnižšej súťaže a o interistickom tábore sme v tomto kontexte nepočuli roky. Preto bol aj pre nás najzaujímavejší, až najpodozrivejší.  V prvom rade je nutné podotknúť, že medzi týmito tábormi už existovala istá história z minulého roku. Na zápase vraj panovala v celku ostrá atmosféra, ktorá kulminovala po zápase a vyústila do toho, čo sa v médiách opisovalo ako „útok mačetou“ zo strany Interistov. Keďže nikto z našej redakcie na tomto zápase nebol, môžeme ponúknuť iba informácie, ktoré sa k nám dostali sprostredkovane. Je nám jasné, že situácia nebola taká priamočiara, ako opisujú média. Konflikt sa odohral až po skončení zápasu, kedy prišlo ku konfliktu medzi domácimi divákmi a skupinou hostí. Identita tejto hosťujúcej skupiny je ale otázna, keďže sa k nám dostali informácie od účastníkov zápasu, že išlo o osoby ktoré nemajú s aktívnymi fans Interu moc spoločného a išlo skôr o provokatérov. Tieto informácie nakoniec potvrdilo aj oficiálne stanovisku Interu Bratislava (Link), hovorí že spomínaní traja útočníci, nemali s fanúšikmi Interu nič spoločné. Samotný konflikt taktiež najskôr neprebehol v štýle „rozbesnených interistických chuligánov, ktorí sa s mačetami rozbehli po domácich“ a spomínaná mačeta bola jednou z osôb vytiahnutá z auta  až po napadnutí hostí motykami zo strany domácich. Na základe týchto skutočností môžeme povedať, že charakter konfliktu bol iný, než to, že by fanúšik Interu neprovokovane napadol mačetou priaznivca domácich a rovnako môžeme pochybovať o príslušnosti zadržaných „Interistov“ k aktívnym fanúšikom Interu. Opakujeme, že tieto informácie nám boli sprostredkované a určite radi privítame, nielen my ale aj ostatní aktívni fans informácie, ktoré by vrhli viac svetla na udalosti v Slovenskom Grobe.

Ďalší konflikt sa udial o jednu súťaž vyššie a to na zápase III. Ligy Západ v Púchove, kde hrala Petržalka. Fanúšikovia Petržalky, ktorí boli na zápase prítomní, opisujú, že po zápase najprv prišlo ku konfliktu SBS s jedným z nich a potom, čo sa ho ostatní fanúšikovia pokúsili brániť, sa do konfliktu zapojili aj ostatní členovia SBS, ktorí nabehli na fans Petržalky. Tu je zaujímavé podotknúť, že hosťujúci fanúšikovia opisovali vzťahy medzi domácimi púchovskými fanúšikmi a SBS ako veľmi osobné. O týchto udalostiach máme doposiaľ najmenej informácií, a preto budeme aj v tomto prípade radi, ak nám viete ponúknuť doplňujúce informácie, ktoré by situáciu vyjasnili. Čo ale vieme je, že prišlo k ďalšiemu zdanlivo vyprovokovanému konfliktu medzi fanúšikmi a usporiadateľmi.

„Incidenty“ neobišli ani druhú ligu, konkrétne derby medzi Zemplínom Michalovce a Tatranom Prešov. Prešovčania cestujúci do Michaloviec narazili na prvé problémy už po ceste na zápas, kde ich v Strážskom čakalo viacero policajných vozov, kukláči s brokovnicami a prvé kolo policajnej šikany. To všetko bolo zachytené na videách a fotografiách. Zápas sa hral v údajne vyhecovanej a búrlivej atmosfére, ako sa na derby patrí a Prešovčania počas zápasu odpálili aj nejaké pyro. Ku koncu zápasu, kedy sa hostia rozhodli nabehnúť na plot vraj s úmyslom ďalej burcovať svojich vpred, prišlo ku konfliktu s SBS, ktorá do sektoru hostí poslala slzotvorný plyn a nabehla do sektoru oblečená do robocopovských uniforiem teda – brnenie, helmy, štíty a obušky – a poriadne sa na hosťoch odbavila. Prešovčania hlásili viaceré tržné rany, podliatiny po obuškoch, či podráždené sliznice po slzotvornom plyne. Prešovčania však neboli  jediní, kto na danom zápase inkasoval od SBS. Konflikt sa strhol aj v sektore domácich, kam taktiež nabehla SBS a viacerí fanúšikovia inkasovali obuškami.

Presov brokovnice

Policajti vyzbrojení brokonvicami vítali Prešovčanov v Sečovciach.

Malá ukážka policajného správania

Na tomto zápase stojí obzvlášť za pozornosť vyzbrojenie poriadkových zložiek – kukláči s brokovnicami a obrnená SBS so slzotvorným plynom. Ani na jedno z nich nie sme na Slovensku zvyknutí a preto ich môžeme priradiť k ďalším kuriozitám tohto víkendu.

Pozrime sa teraz už na udalosti, ktoré sa diali počas šiesteho kola Corgoň Ligy. Ako prvý tu máme prípad cesty žilinských fanatikov za futbalom. Tí už dlhšiu dobu bojkotujú domáce zápasy kvôli zavedeniu fanúšikovskej karty do ich sektora a preto bol ich výjazd do Trnavy zaujímavým oživením. Cesta do Trnavy vraj prebehla v kľude a v Trnave si Žilinčanov „vyzdvihla“ policajná esktora, ktorá ich zo stanice odviedla a neskôr držala na jednom mieste. Po dlhšej dobe im bolo povedané, že kluby sa dohodli, že ich na zápase nechcú  a teda na štadión nemôžu ísť. Policajná eskorta odviedla Žilinčanov na najbližší vlak a členovia PZSR boli podľa všetkého dobre pripravení na to, čo sa udialo po ceste naspäť. Vo vlaku prišlo k  vlne šikany od policajtov, čo vyústilo do fyzickej potýčky, ktorej víťazmi boli, ako to tak býva, policajti, ktorí uštedrili viacerým Žilinčanom a Žilinčankám údery obuškami. Žilinčania nakoniec opustili vlak v Trenčíne a zúčastnili sa zápasu medzi domácim AS a Spartakom Myjava. Určite to bol víkend, na ktorý dlho nezabudnú.

Dostali sme sa tak ku „hlavnému hitu“ tohto víkendu, výbušnine na zápase Slovana s Ružomberkom. Táto udalosť pritiahla najviac pozornosti od médií aj iných fanúšikov. Zopakujme si v skratke, čo sa stalo. Maskovaní, bližšie neidentifikovaní muži, vhodili medzi fanúšikov Ružomberka trhavinu, ktorá troch zranila a zvyšných poriadne vystrašila. Hosťujúci fans situáciu opísali ako organizačný kolaps na strane Slovana, keďže ich sektor opustila SBS a následne s nimi odmietla spolupracovať a usporiadateľská služba umožnila maskovaným mužom sa bez problémov dostať až k ich sektoru. Niektoré, nepotvrdené informácie dokonca hovoria, že útočníci boli najprv prezlečení za usporiadateľskú službu. Okolnosti samotného útoku sú však veľmi komplikované a zamotané a budeme sa snažiť nevynášať o ňom súdy. Faktom ostáva to, že Ružomberčania tvrdia, že útočníkov najprv videli v sektore domácich odkiaľ sa postupne dopracovali až k ich sektoru. Belasá Šlachta sa od útoku dištancovala a tvrdí, že nejde o jej členov, no rovnako nevyvrátila možnosť, že by išlo o ľudí zo slovanistickej scény mimo Belasej Šľachty. Pozoruhodné je, že obeťou tohto útoku sa stali Ružomberčania, ktorí nemajú žiadnu hools scénu a až na pár internetových prekáračiek pôsobia skôr nekonfliktne, a rovnako aj nečinnosť usporiadateľskej služby na Pasienkoch, ktorá podľa všetkého otvorila útočníkom cestu k sektoru hostí. Ak bol útok skutočne dielom niekoho z radov ultras či hools Slovanu, tak veríme, že rozumnejší fanúšikovia im jasne vysvetlia, že to bola jedna z najväčších hlúposti na slovenskej scéne za posledné roky, ktorá bude mať ďalekosiahle následky. Nech už za činom bol hocikto, išlo o nesmierne nezodpovednú vec, vďaka ktorej boli na štadióne zbytočne zranení ľudia.

2443592

Dym nad Pasienkami, tentokrát však nie z dymovnice či svetlice…

 

Čo nasledovalo v uplynulých dňoch, nemalo na Slovensku ešte obdobu. Po udalostiach na Slovane najprv incident odsúdili všetci, až na pár fans Slovanu, ktorí útok schvaľovali, alebo len chceli pôsobiť drsne a veci zašli až tak ďaleko, že istá stránka na Facebooku v incidente dokonca hľadala zapojenie Antify. Nikto sa k útoku neprihlásil, všetci sa od neho dištancovali a ukazovali prstom inam, čo vzniknutému chaosu len napomáhalo. Zlatým, tragikomickým klincom bolo prehlásenie vedenia klubu ŠK Slovan, že išlo o teroristický útok.

Teraz ale žarty bokom, všetky udalosti tohto týždňa rozpútali v médiách búrku nových článkov, od aktuality.sk (Link) cez SME (Link) po Profutbal (Link) a televízie, ktoré volajú po tvrdšom postupe proti výtržníkom a chuligánom a ktoré vyzdvihujú nový zákon ako dobré riešenie tejto alarmujúcej situácie. Situácie, ktorá je alarmujúca od tohto víkendu…

Zopakujme si to. Tento víkend prišlo rovno k piatim násilným incidentom medzi fanúšikmi a/alebo SBS či políciou. Viacero táborov si odnáša tržné rany a modriny ako spomienky na tieto udalosti a tieto udalosti sa udiali na zápasoch od majstrovstiev regiónu (štvrtá súťažná úroveň) po Corgoň Ligu a v médiách sa to hemží správami o nebezpečných výtržníkoch a o ohrození života, ktoré hrozí ľudom čo na futbal ešte, chodia. Za jeden víkend sa odohralo toľko násilných konfliktov naraz ako za posledných niekoľko mesiacov ak nie aj za celú uplynulú sezónu.  To všetko v čase, kedy sa schvaľuje novela, ktorá prináša tvrdšie represie voči fanúšikom. Je to určite  až príliš veľká zhoda náhod. Udalosti tohto víkendu a hlavne ich mediálna odozva len poženie verejnú mienku k tomu, aby štát tvrdšie zakročil proti „nespratným a agresívnym“ výtržníkom na tribúnach. V mnohých prípadoch boli bezpečnostné zložky a organizátori buď vopred veľmi dobre pripravení a vyzbrojení na násilný konflikt, nečinní, alebo svojím konaním a šikanou jednoznačne konflikt vyprovokovali. Brokovnicami vyzbrojení kukláči, slzotvorný plyn, nečinnosť SBS na pasienkoch, neprimeraná agresia púchovskej SBS, či odklonenie Žilinčanov až v Trnave sú všetko až príliš náhodné okolnosti. Následne tu máme útočníkov, ktorých identita je pochybná alebo neznáma – „Interistov“, ktorých vlastní nerátajú medzi aktívnych fans a útočníkov na Slovane, ku ktorým sa zatiaľ neprihlásil nikto, ani hools Slovanu. To všetko dokopy nám udalosti uplynulého víkendu robí len viac a viac podozrivé. Netvrdíme, že udalosti boli nutne inscenované, no jednoznačne môžeme teraz tvrdiť, že bezpečnostné zložky, hrali svojim správaním významnú rolu k tomu aby vytvorili konflikty. Konflikty, o ktorých teraz môžu média písať a poukazovať na ne… Konflikty ktoré slúžia ako zámienka pre ďalšie represie…

Neskladáme však hlavu. Náš názor na nastanú situáciu a možné cesty ďalej nájdete v ďalšom článku, ktorý uverejníme už v najbližších dňoch.