Tento článok nadväzuje na predchádzajúci v ktorom sme sa zamerali na analýzu udalostí na slovenských štadiónoch počas predchádzajúceho vikendu (17-18.8. 2013).V tomto článku sa, viac ako na minulé udalosti, chceme pozrieť na to čo pre nás znamenajú a ako do budúcna postupovať.

Predchádzajúci článok mapoval udalosti ktoré sa odohrali cezí víkend (17-18.8. 2013) ako údajný útok Interistov s mačetou na fanúšikov Slovenského Grobu, trhavinu na zápase Slovan – Ružomberok, či konflikty s SBS na zápase medzi Michalovcami a Prešovom. Náš názor na tieto udalosti je jednoznačný. Myslíme si, že správanie polície a SBS, teda šikanašikanovanie. v prípadoch kde prišlo k násilným konfliktom – v Púchove, Michalovciach či pred zápasom Trnavy a Žiliny, jednoznačne smerovalo k tomu aby násilnosti vznikli. Rovnako ostávajú nad niektorými bodmi veľké otázniky – ako identita a príslušnosť útočníkov s trhavinou na Slovane, nečinnosť SBS na Pasienkoch, ktorá incident umožnila, a identita a príslušnosť „Interistov s mačetami“ od ktorých sa dištancuje, ako klub tak ostatní fanúšikovia. Myslíme si že tieto udalosti jednoznačne prospeli k budovaniu mediálneho obrazu nebezpečných výtržníkov a chuligánov na našich štadiónoch, práve v čase kedy sa prerokováva zákon, ktorý má zaviesť ďalšie represie voči fanúšikom. V aktuálnej situácií tento zákon prejde za potlesku klubov, zväzu, širokej, a ako sa obávame, tak aj futbalovej verejnosti.

Na druhej strane je nutné podotknúť, že všetko má dve strany a medzi hlúpym správaním pred, počas, alebo po zápase, a policajnou provokáciou, je niekedy veľmi tenká hrana. Obdobie 90tych rokov a začiatku 21. Storočia, kedy sa k výtržnostiam na štadiónoch polícia a štát stavali laxnejšie je preč. Ako príklad nám môže slúžiť príklad Nitry a jej novej ekipy, ktorá pocítila silu represií po ich „predstavení“ na zápase s Trenčínom na začiatku tejto sezóny. Všetci dobre vieme, že SBS a PZSR sa na futbal nechodia rozprávať a po pravde, naše správanie nie vždy musí pomôcť situácii. Ak chceme mať na tribúnach pokoj a poriadok, musíme si ho v prvom rade spraviť sami medzi sebou. Pravdou je, že viacero skupín si vie možné problémy vyriešiť medzi sebou a dohliadať na správanie, skutočné problémy často vznikajú vtedy, keď to skupina nedokáže, alebo sa do situácie začne miešať SBS či polícia.

To, čo sa stalo tento víkend, malo určite viacero dôvodov. Jedným z nich určite bolo aj nie najlepšie správanie niektorých fans. Určite to však nebol jediný dôvod. Určite si väčšina z nás spomenie napríklad na nejeden nábeh na plot, ktorý nebol opätovaný slzotvorným plynom alebo zápasy bez policajtov s brokovnicami. Neradi by sme rozširovali „konšpirácie“, ale počas minulého víkendu sa odohralo až príliš veľa náhod a udalostí, ktoré bezpečnostné zložky opätovali tvrdým zásahom proti fanúšikom alebo také, ktoré slúžia ako silné argumenty za pritvrdenie represií proti fanúšikom. S tým, že novela zákona prejde za potlesku verejnosti už asi nič neurobíme… To ale neznamená, že netreba robiť nič, práve naopak!

Na internete sa ihneď ozvali hlasy volajúce po reakcii zo strany fans. Väčšinou sa však nedostali ďalej, než po vyvesenie protestných bannerov na zápasoch „alebo niečo.“ Domnievame sa však, že tadiaľto cesta nevedie. Už sme videli viacero prázdnych protestov, ktoré zmenu nepriniesli a rovnako postupujeme proti opozícii štátu a jeho represívnych zložiek, ktoré nám minulý  víkend predviedli ako vedia vyprovokovať konflikty a zmanipulovať verejnú mienku. Tu nám len pár hesiel na štadiónoch nepomôže.

Ako už bolo načrtnuté musíme začať od seba.

V prvom rade, ak nechceme aby sa na nás pozeralo ako na výtržníkov, nemôžeme sa tak na štadiónoch správať. Sami dobre vieme ako problémy na zápasoch vznikajú, a ako im môžeme sami predísť.

Tento víkend nám taktiež opäť raz ukázal, akým spôsobom fungujú mainstreamové médiá, ktoré informácie preberajú v hone za senzáciami, bez toho, aby venovali pár chvíľ serióznej práci a zistli detaily. Je preto nutné mať a budovať vlastné informačné kanály – či už cez sociálne média, web stránky alebo aj v tlačenej podobne – na to aby sme vedeli podať náš pohľad na to, prečo k prípadným konfliktom prišlo, aby sme mohli poukazovať na konanie SBS, polície či klubov voči nám alebo prezentovali náš názor na témy, ktoré sú pre nás dôležité, ako je napríklad pyrotechnika.

Z tohto dôvodu vznikol aj tento článok, aby prezentoval náš pohľad na vec, mimo mediálneho volania po tvrdších represiách a výkrikoch do tmy niekde v internetových diskusiách.

Taktiež musíme ukázať našu „ľudskú“ tvár a teda, že nie sme len banda násilníkov ako sa o nás píše, ako príklad môže poslúžiť tohtoročný UAFA Cup, ktorého výťažok putoval na podporu Domova sociálnych služieb v Adamovských Kochanovciach. Nemusí však ísť iba o charitatívnu činnosť, ale stačí začať od budovania vzťahov s miestnou komunitou, či už ostatných fans tvojho klubu, v tvojom meste alebo v tvojej štvrti.

V neposlednej rade musíme medzi sebou vystupovať solidárne. My v redakcii si uvedomuje, že existujú niektoré priepastné rozdiely, minimálne medzi postojmi, ktoré máme my a niektoré iné tábory či jednotlivci. Musíme preto byť solidárni a udržovať styky a kontakty minimálne medzi sebou a rovnako nezabúdať na to, že to, čo sa stalo či už Žilinčanom, Petržalčanom alebo Prešovčanom, sa môže stať hocikomu z nás.

Minulý víkend bol možno „čiernym“ pre slovenskú ultras a fans scénu, ale to neznamená, že bol posledný, lebo my na aj napriek nepriaznivej situácii budeme na tribúnach stáť aj počas ďalšieho víkendu, budúci mesiac a rok. Preto sa organizujme, lebo spoločne sme silnejší!

Proti modernému futbalu!

Against Modern Football!

Contro il Calcio Moderno!