Posledný, novembrový štvrtok (27.11.2014) zavítal do Bratislavy švajčiarsky Young Boys Bern a sním okolo 800 fanúšikov a ultras. Rozhodli sme sa tento zápas, vo federálnom zložení, navštíviť a prinášame z neho tento report.

Ešte pred zápasom sme sa prešli mestom, aby sme si užili predzápasovú atmosféru. Švajčiari sa stretávali na bratislavskom Hlavnom námestí, kde väčšina z nich trávila čas na vianočných trhoch. Na mieste sa už pohybovala opticky celkom slušná skupina hools Bernu, no v meste neprišlo k stretom, aj z dôvodu, neprekvapivej, nečinnosti domácich. O prítomných hools sme sa neskôr dozvedeli, že sa jedna primárne o hokejovú ekipu, ktorá je z prevažnej časti krajne pravicová a udržuje dobré vzťahy so slovinskými Green Dragons Lubljana. Inak sa mestom túlali väčšie aj menšie skupinky, prevažne normálov z Bernu, ktorí si vychutnávali, pre nich, lacné, bratislavské centrum.

Už cestou na nehostinné Pasienky, vo veľmi chladnom a nepríjemnom počasí, bolo jasné, že návšteva na zápase bude patriť k tým najslabším v tomto ročníku Europskej ligy. Len málo čo nasvedčovalo tomu, že sa hrá zápas Európskej pohárovej súťaže, teda okrem prúdu ľudí v čierno-žltých farbách, ktoré sa aspoň takto vrátili na Pasienky. Zápas sme absolvovali v sektore hostí. Kontrola bola v celku prísna, dnu nevpúšťali opitých, a snažili sa prehľadať všetko a každého. Vedenie Slovanu sa očividne snažilo kompenzovať zápas so Spartou. Vnútri to už bola klasická tragédia Pasienkov. Na 800 + ľudí iba jedno okno v bufete. Vzhľadom na teplotu okolo nuly, by potešil aspoň čaj, keďže alkohol sa nepredával a aj pivo bolo nealkoholické. V tej zime sa ale nikomu z nás nechcelo čakať v dlhom rade, keďže 800 ľudí bolo evidentne viac, než mohol jeden chabý bufetík utiahnuť. Záchody – tragédia. Slovom tri toi toi búdky.

prazdnota pasienkov

Prázdnota bratislavských Pasienkov.

V sektore, v ktorom sa zišli okolo 800 – 900 fanúšikov, vládla zo začiatku trochu uzimená atmosféra. Zápas sme strávili v spoločnosti chalanov a báb z antirasistickej skupiny Halbzeit, ktorí nám vysvetlili aktuálnu situáciu v Berne, aj vzhľadom k prítomnej skupine nazi- hools . Po prvom góle v sieti Slovanu, sa už tribúnami niesol pokrik „Hop YB“ ktorý, by náhodnému okoloidúcemu, znel ako Toffifee. O atmosféru sa, pochopiteľne starali iba fans z Bernu, keďže slovanistický sektor, očakávane, zíval prázdnotou.

20141127_190402

Prázdnota sektoru domáceho USP (pod reflektorom).

Za zmienku určite stojí dianie pred sektorom hostí. Domáci klub, ako keby musel kompenzovať organizačné fiasko zo zápasu zo Spartou. Sektor hostí, má už nové oplotenie, pevne prizvárané a permanentné,  na miesto prenosných plotov, ktoré preslávilo nedávne, federálne derby. Nebolo to samozrejme všetko. Počas celého zápasu stál pred sektorom hostí zástup „sbs“, ktorí však výzbrojou skôr pripomínali zásahové jednotky polície a postavou (ex-)členov domácich hools. Nie je nám jasné, kde bezpečnostný manažér domáceho klubu absolvoval školenia, ale pokiaľ si myslí, že najlepší spôsob ako predísť konfliktom je postaviť pred sektor hostí líniu robokopov, tak žije v hlbokej temnote 90. rokov. Musíme však uznať, že na Slovensku je to bežná praktika. „Bezpečnosť“ však nekončila na bežeckej trati štadiónu Pasienky, ale hneď za tribúnou, v areáli štadióna, stál nastúpený celý autobus PZSR v uniformách. Pred štadiónom samozrejme policajné „korytnačky“ a aj obrnené auto. Reálie slovenského futbalu, v Európskom kontexte.

SBS 1

Bezpečnostné zložky ŠK Slovan Bratislava

sbs 2

Bezpečnostné zložky ŠK Slovan Bratislava

pzsr

Bezpečnostné zložky PZSR

Dianie na hracej ploche komentovať netreba, keďže o ňom dosť vypovedá výsledné skóre 1:3 pre Young Boys. Atmosféra v sektore hostí bola v dobrá, no určite jej nepomohla neprítomnosť domácich a veľmi nepríjemné počasie, takže sme očakávali trošku viac. Našťastie sa hostia prezentovali odpálením asi 10 svetlíc, čo naše srdcia potešilo. O zábavu sa postarali aj hasiči, keď sa jeden člen HZ snažil uhasiť svetlicu vhodenú na bežeckú dráhu, tým že ju oblial trochou vody z vedra. Samozrejme jeho pokus bol, až tragicky neúspešný a vyslúžil si „uznanie“ zo sektoru hostí.

20141127_203259
20141127_203305

Od 75 minúty už fans YB oslavovali výhru, ktorá im dáva šancu na postup do ďalšieho kola, v prípade domáceho víťazstva nad Spartou (11.12). Na koniec zápasu prišli hráči YB pred sektor na záverečnú ďakovačku a mnohí odovzdali dresy fanúšikom. Domáci hráči rýchlo opustili ihrisko a stiahli sa do útrob štadióna. S chalanmi a babami z Halbzeitu sme sa rozlúčili, kým oni pokračovali v oslavách, my už sme mali pred sebou zvyšok víkendového programu.

Drahé lístky, príšerná infraštruktúra (toy-toy a bufet), bezpečnostné ukážky sily od SBS a PZSR, klasický prístup k futbalu na Slovensku. Hlavné je však, že bolo pyro a teda bola aj zábava.