TarracoV tomto diele série DIY futbal sa pozrieme do Katalánskej Tarragony, na miestny klub FC Tarraco. Na naše otázky odpovedal Adriá, člen klubu FC Tarraco a aj jeho antifašistickej fans skupiny Barrikada Ponent. Bavili sme sa o ich klube, fans skupine, a tiež o téme DIY klubov, ktoré sa v Europe nazývajú aj ľudové kluby.

 

  1. Kedy a prečo bol založený FC Tarraco?

Klub FC Tarraco bol založený po sezóne 2012 skupinou kamarátov, ktorí verili v sebaorganizovanie sa vo futbale. Cieľom klubu je v prvom rade vytvoriť komunitu, ktorá bude zapojená do rozhodovania a vedenia klubu.

Chceme návrat k amatérskemu futbalu, chceme dobrú atmosféru na tribúnach, na ktorých by každý zápas mal byť oslavou športu, a chceme budovať dobré vzťahy so všetkými klubmi a projektmi ako ten náš.

Chceme, aby hráči vždy cítili podporu fanúšikov prostredníctvom oslavnej a zábavnej atmosféry na tribúnach, ktorá bude navyše pestrá a kreatívna. Veríme, že to všetko je možné, a že najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je začať od nuly projektom ako je ten náš. Projektom, ktorý má podporu ľudí namiesto toho, aby sa to robilo komerčne.

  1. Aká bola situácia, keď ste zakladali klub? Kde ste zobrali hráčov alebo štadión?

Na začiatku sme nemali nič, lebo klub začínal od nuly. Bol to len nápad pár kolegov, ktorý sa ale nakoniec zhmotnil. Po pár mesiacoch, kedy sa o tom len hovorilo bez nejakých záverov, sa veci zrazu rozbehli. Hľadali sme meno a začali sme myšlienku propagovať na sociálnych sieťach, ale ešte sme nemali nič hmatateľné. Hráči sa nám dostavili na výzvu, na inzerát. Prišlo ich asi 40 a museli sme spraviť sito na to, aby sme poskladali prvú zostavu. Štadión sme dostali vďaka dohode s prezidentom Torreforta (iný miestny klub). Nemali problém poskytnúť nám ho aj s vybavením na rozvoj nášho amatérskeho tímu, takže tam máme dva dni tréningy a jeden deň zápas.

tarrco hraci

 

  1. Ako je klub financovaný?

Financovanie klubu na jeho začiatku a počas prvých troch rokov jeho existencie bolo založené na troch pilieroch. Prvým je, že podiel, ktorý každý člen zaplatí na začiatku sezóny, je pre všetkých rovnaký. Druhým sú sponzori, z ktorých väčšina tiež platí rovný poplatok, prípadne niečo extra podľa toho, či chcú mať svoje meno na tričkách alebo produktoch klubu. Tretím sú veci, ktoré klub predáva, ako tričká, mikiny, prívesky atď., ktoré takisto pomáhajú ekonomike klubu.

  1. Ako to v FC Tarraco funguje? Kto v klube rozhoduje?

Dôležité rozhodnutia ohľadom klubu sa dejú na zjazdoch, kam prídu veštci členovia, pričom každý z nich má rovnaký hlas. Menej dôležité rozhodnutia sa dejú cez whatsapp skupinu, v ktorej sú aj všetci členovia klubu.

Barrikada

 

  1. Ako vznikla Barrikada Ponent? Koľko ľudí chodí na zápasy? Organizujete aj výjazdy?

Naša skupina vznikla v roku 2013. Pár chalanom z mesta sa totiž páčil projekt FC Tarraco. Nielen preto, lebo je to športový projekt, ale aj pre sociálne aktivity, ktoré klub vykonával. Na zápasy nás chodí tak 15 – 20 ľudí a na výjazdy medzi 5-10. Vieme, že sme malá skupina, ale sme presvedčení, že sa k nám pridajú aj ďalší ľudia podporujúci FC Tarraco.

  1. Zapájajú sa členovia Barrikada aj do rozhodovania v klube alebo do ďalších aktivít?

Áno, niektorí členovia Barrikada sú aj členmi klubu a väčšina členov našej skupiny sa vždy zapája aj do aktivít, ktoré klub organizuje, ako napríklad turnaje, zbierky jedla, antirasistické kampane a podobne.

 

barrikada home

 

  1. Venujú vám pozornosť aj fanúšikovia Gimnásticu?

Gimnàstic de Tarragona je hlavný mestský klub so štadiónom s kapacitou 14 500 ľudí a 6000 – 7000 partnermi, hrajúci aktuálne v druhej španielskej lige. Skoro všetci členovia alebo fanúšikovia FC Tarraco sú aj fanúšikmi Gimnasticu. FC Tarraco pre nás nie je náhrada za Gimnástic. FC Tarraco je jednoducho náš klub, v ktorom rozhodujeme a vládneme my. Ako hovoria niektorí fanúšikovia FC United of Manchester: „ Máme dosť lásky pre dva kluby.“

 

barrikada 3

 

  1. A čo zvyšok fans scény vo Španielsku? Boli nejaké odozvy na vznik klubu a vašej skupiny?

Vznik klubu uvítali ďalšie ľudové futbalové kluby v Španielsku ako Ciudad de Murcia, Palencia, UC Ceares a ďalšie. Z nášho hľadiska, čím viac klubov ako ten náš existuje, tým lepšie. A čo sa týka skupiny, tak náš vznik uvítali iné Antifa skupiny. Napríklad iba minulý rok sme sa zúčastnili futbalového turnaja organizovaného inou Antifa skupinou neďaleko Barcelony.

 

barrikada away

 

  1. Akú vidíš budúcnosť pre DIY kluby ako ten váš a iné v Európe, hlavne keď vezmeme do úvahy rastúcu komcercionalizáciu a „moderný futbal“?

Keďže sa moderný futbal stáva tak silným, vzniká viac a viac DIY klubov ako reakcia. Preto si myslím, že v budúcnosti bude počet ľudových futbalových klubov iba narastať.

 

  1. Je ešte niečo, čo by si chcel odkázať antifašistickým a antirasitickým fans a ultras v Česku a na Slovensku?

Kamaráti z Česka a Slovenska, prichádzajú pre nás ťažké časy, ale musíme sa držať našich ideálov a vydržať kvôli lepšej budúcnosti pre všetkých. Iný futbal je možný, iný svet je nutný!

 

Viac informácií o FC Tarraco nájdeš na ich FB stránke.

Info o Barikada Ponnent nájdeš tiež na ich FB , ale aj na stránke Rebel Ultras.

Séria článkov DIY futbal je zameraná na samosprávu vo futbale, teda na kluby, ktoré založili a riadia ch fanúšikovia. Zatiaľ sme sa v rámci série pozreli dva krát do Chorvátska na NK Zahreb 041 raz prostredníctvom rozhovoru a potom aj osobne. Postupne sa budeme venovať tímom z každej veľkej európskej futbalovej krajiny, aj iným vybraným projektom. Najbližšie sa pozrieme do talianskeho Neapolu.