Alerta je sieťou antifašistických ultras z celej Európy. Vznikla v roku 2007 ako odpoveď na prejavy fašizmu a rasizmu na tribúnach. Medzi členov patria skupiny z Nemecka, Španielska, Francúzska, Belgicka, Škótska a iných krajín: Ultrá Sankt Pauli, Ultramarines (FC Bordeaux), Green Brigade (Celtic FC), Gate 9 (Omonia Nicosia) či Ultras-Inferno (Standart Liege, Belgicko) a ďalší.

Asi najznámejšou aktivitou siete Alerta je pravidelný Antira Turnaj, ktorý sa koná striedavo v St. Pauli a v inom Európskom meste. Tohto turnaju sa zúčastňujú aj ultras, ktorí do Alerta nepatria ale majú jasný antifašistický postoj.

Prinášame krátky manifest siete Alerta:

Sme antirasistickí fans, tak ako bojujeme v uliciach, bojujeme aj na štadiónoch. Naša sieť vznikla ako medzinárodná skupina, ktorá spája rôznych fanúšikov vo svete, spoločne v solidarite a v boji za lepšiu situáciu. Sme fanúšikovia a sme dôležitou súčasťou futbalu, nie zákazníci, sme aktívni, nie konzumenti, sme hlasní a nespíme.

Bojujeme proti represii, ktorá chce zničiť našu fanúšikovskú kultúru, proti xenofóbii, ktorú vidíme na tribúnach a proti celej zlej situácii okolo futbalu. Našu sieť vnímame ako rastúcu myšlienku, hnutie a dúfame že sa k nášmu boju pridá viac a viac skupín.

Vidíme sa na uliciach a tribúnach,
Alerta!

Antira Turnaj sa koná každé dva roky striedavo v Hamburgu a inom euróskom meste. Na poslednom turnaji -2010- sa zúčastnili fans a ultras týmy z Anglicka, Škótska, Francúzska, Španielska, Grécka, Talianska, Nemecka, Holandska, Rakúska, Švajčiarska a Cyprusu. Medzi hosťami boli aj ultras z Česka, Ukrajiny a Bieloruska.

Alerta nemá žiadnu oficiálnu stránku. Info o turnaju Antira nájdeš na: www.antira-stpauli.org