Prinášame vám rozhovor s členom Ultras Sankt Pauli, v ktorom sme sa rozprávali na tému antifašizmu vo futbale, politiky a situácie v Hamburgu. Ultras Sankt Pauli sú hlavnou ultras skupinou na štadióne FC St. Pauli a sú známi svojím antifašistickým a antirasistickým postojom na tribúnach a aj mimo nich.

Ahoj, mohol by si nám predstaviť seba a svoju skupinu?

Volám sa Martin, som z Ultras Sankt Pauli (USP). USP existuje od roku 2002 a ja som členom od roku 2005, ale fanúšikom St. Pauli som od detstva.

Môžeš nám povedať niečo o histórii USP?

USP existuje od 2002, ale už niekoľko rokov existovali v St. Pauli dve menšie skupiny. Z jednej z nich, Carpe Diem, vzniklo USP, keďže Carpe Diem sa stalo moc veľkým, a preto sa členovia rozhodli, že vytvoria novú veľkú ultras skupinu. USP do roku 2008 bolo umiestnené v bloku B, ale následne (kvôli rekonštrukcii štadióna. Pozn. Redaktora) sme umiestnení na južnej tribúne (Südkurve). USP má momentálne 300 členov a zhruba ďalších 500, ktorí členmi nie sú, ale podporujú nás a naše myšlienky.

Má USP nejaké priateľstvá alebo družby?

Máme kontakty s Ternana Calcio z Talianska, Ultras Standart Liége, Ultras Hapoel Tel Aviv,v Nemecku so Schickeriou Bayern Mníchova Filmstadt Inferno z Babelsbergu. Vďaka turnaju Alerta máme kontakty aj s inými skupinami ako Marseilles, AEK Atény alebo Sampdoria Janov. Iné skupiny z fans scény St. Pauli majú zas kontakty s inými skupinami (napr. Skinheads St. Pauli s Bohemians alebo časť fans scény so Celticom Glasgow)

USP je známe ako antifašistická skupina. Aká je politická orientácia skupiny?

Ešte v 80. rokoch sa v St. Pauli sformovala antifašistická fans scéna a samozrejme USP nadväzuje na túto tradíciu. Nazývame sa Antifa Ultras a považujeme za dôležité otvorene prezentovať svoj postoj, pretože sme proti prejavom fašizmu a rasizmu na štadiónoch i mimo nich a chceme podporovať aj aktivity mimo štadiónov. Mnoho z našich členov sa zapája do antifašistických aktivít. Tento náš postoj viedol už k mnohým konfliktom s inými skupinami, ale podarilo sa nám založiť aj medzinárodnú sieť antifašistických a antirasistických ultras – Alerta.

Je USP aktívne aj mimo štadióna?

Samozrejme. Máme napríklad tzv. Utečeneckú skupinu, kde naši členovia pomáhajú utečencom z táborov navštevovať naše zápasy. Ľudia v týchto táboroch ich môžu len zriedkakedy opustiť a musia v nich sedieť celé dni. Chceme však, aby si mohli žiť aspoň trochu dôstojne, a preto im chceme umožniť prístup k futbalu a k normálnemu životu.

Mnohí členovia sú aktívni v hnutí proti gentrifikácii (transformácia štvrtí a oblastí pracujúcich v trendové štvrte yuppies a iných zbohatlíkov. Pozn. Redaktora), čo je u nás v St. Pauli akútny problém. Na poslednej demonštrácii (uskutočnila sa deň pred interview) sa zúčastnilo mnoho členov/členiek USP. Členovia a členky sú taktiež aktívni v antifašistických aktivitách.

2397812_orig

Poznáme turnaj Antira. Mohol by si nám priblížiť jeho vznik a skupiny, ktoré sa v ňom zainteresované?

Turnaj začal v roku 2004, ako iniciatíva Fanladen (fanprojekt St. Pauli) a je podporovaný USP, Skinhead St. Pauli a inými skupinami. Celý turnaj je iba na pozvánky a rok čo rok rastie, keďže sa snažíme pozývať nové skupiny nielen z Európy. Turnaj nie je iba o hraní futbalu, ale aj o „pridanej hodnote“. Na turnaji sa uskutočňujú diskusie, premietania a workshopy na rôzne témy. Turnaj je taktiež súčasťou aktivít siete Alerta a máme tak možnosť spoznávať a pozývať nové skupiny, čo považujeme za veľmi dôležité, hlavne smerom do strednej a východnej Európy, kde sa snažíme podporovať aktívnych antifašistických fans.

Aký je váš vzťah s klubom?

Momentálne veľmi zložitý. Problém sa ťahá ešte od roku 2003, kedy St. Pauli skoro zbankrotovalo. Vtedy klub rozpredal podiely bankám, firmám a rôznym iným súkromným spoločnostiam. Teraz sa klub snaží získať peniaze naspäť cez rôzne reklamy a komerčné akcie, ktoré sú často aj sexistické, alebo proti iným princípom aktívnych fans. Neustále sa snažíme proti takémuto postupu klubu bojovať a protestovať, ale keďže veľká časť normálnych fans sú pasívni, tak to klub neberie vážne.

V St. Pauli je vážnym problémom už spomenutá gentrifikácia. Ako bojuje USP, ale aj obyvatelia štvrte proti tomuto fenoménu?

Keďže väčšina z nás aj býva vo štvrti St. Pauli, tak sa snažíme reagovať aj na dianie v nej. Proti gentrifikácii je aktívnych niekoľkoskupín, ktoré organizujú akcie, ako bola včerajšia demonštrácia. Ďalšou témou je Reeperbahn (Red Light District Hamburgu, ktorý susedí so St. Pauli), jednak ho navštevuje každý pojebaný turista a rovnako sú tu oveľa hlbšie problémy s organizovaným zločinom. Na druhej strane zo St. Pauli sa stala veľmi trendy štvrť do ktorej sa sťahuje čoraz viac ľudí a je atraktívna pre turistov, čo sťažuje život obyčajných obyvateľov, keďže sa zdvíhajú ceny. Ja si myslím, že pokiaľ si aktívny vo svojom klube, tak sa musíš zaujímať a reagovať aj na dianie vo svojej štvrti či meste.

Povedz nám ešte niečo o vašej rivalite s HSV.

V HSV sú dve ultras skupiny, Poptown a Chosen Few. HSV má veľmi veľkú chuligánku. St. Pauli má zase veľkú a pestrú ultras scénu, ale nie toľko hools. Stačí sa ísť pozrieť na zápas HSV a rozdiel medzi nimi a nami je evidentný, keďže na HSV chodia primárne bohatší ľudia z mesta. V posledných rokoch sme hrali proti sebe iba párkrát, čiže priame konfrontácie nie sú časté, ale v posledných rokoch sa konflikty stupňujú, prišlo napríklad k niekoľkým útokom na krčmy ako St. Pauli tak aj HSV. Náckovia mali v HSV značný vplyv, dnes je ich vplyv o niečo menší, ale medzi hools v HSV stále sú.

Ďakujeme za rozhovor a nech sa darí do budúcnosti.